Kartvizit

Şubat 5, 2009

19Bu kartı bizim için Carey Johnson, Berkeley’deki evinin altındaki garajdan bozma atölyesinde, letterpress diye bilinen tipo baskı usullerini kullanarak basmıştı. Bu yöntemde  istenilen metin ve görseller bir kalıba aktarıldıktan sonra baskı yapıldığı için kartta impression denilen bir  baskı izi oluşuyor. Her kart tek tek elle işleyen baskı makinesinde basıldıktan sonra kesiliyor, mürekkebi az gelenler, silik olanlar, bilumum hatalılar sonradan tek tek ayıklanıyor. Kalıbın hazırlanması, uygun kağıdın bulunması, baskı, kesme, ayıklama.. her aşama oldukça zahmetli. Ama ortaya çıkan iş her türlü zahmete değecek nitelikte.

8 Responses to “Kartvizit”

 1. Soner Says:

  Türkiyede bu şekilde baskı yapan (kartvizit vs.) matbaa var mıdır acaba bilginiz var mı?

 2. sineksekiz Says:

  Bildiğim kadarıyla elde geleneksel yöntemlerle baskı yapan butik ya da küçük matbaalar yok. Bu yöntemi uygulayabilecek, eski matbaa makinesi olan matbaalar da zahmetli buldukları için ya da gerekli özeni gösterecek zamanları olmadığı için bu tip işleri yapmıyorlar. Birçok şey gibi matbaacılığa, baskıya dair gelenekler, zanaatler Türkiye’de yok oluyor.
  Bizim kartvizitlerimizi basan Carey’nin sitesine bakmak istersiniz diyerek linkini ekliyorum, yöntem ve işle ilgili detaylı bilgiler var.
  http://manzanitapress.com/
  sevgiler

 3. kutludamla Says:

  Aradan çok zaman geçmiş ancak yine de;

  Letterpress Türkiye’de hala mevcut. Özellikle Ankara, Posta Caddesi civarı ve Turan Güneş Bulvarı boyunca sağlı sollu iş hanlarının alt katlarında bulunan pek çok küçük matbaa hala muhteşem Heidelberg tipo makinalarına sahipler. Gidip onları bulun. Genellikle matbaa sahipleri hem kullanmayıp hem de elden çıkartmaya kıyamadıkları bu muhteşem makinalarla sizlerin işlerini basmaktan zevk duyacaklardır.

  Letterpress’lerin bir de yandan veya ortadan kollu, masa üstü modelleri vardır. Bu makinaların çoğu geri dönüştürülüp eritildi sanırım. Süs olarak hala bir iki tanesi hayatta, bir tanesi de bizim bodrum katında yenilenmekte. Bu modelleri Türkiye’de arayıp sormak isterseniz onlara da ‘el pedalı’ deniliyor.

  sevgiler

 4. Soner Says:

  Baskı yapabilecek kapasitede yerler bulabildim. Tekniği anlatmak zor oldu (Kalın kağıda ve arkadan çıkmayacak şekilde baskı tekniği…). Şimdi letterpress yapılabilecek kağıt arıyorum. Bildiğiniz marka model vs… var mıdır?

 5. kutludamla Says:

  Evet, çeşitli kağıtlar var tekniğe uygun olan, ancak sizin aklınızda nasıl bir his, doku var onu bilmiyorum. Yurtdışından kağıt getirmeyi düşünürseniz http://www.crane.com crane markasının web sitesi ki bu markanın Lettra isimli modeli letterpress baskı için üretilen çok güzel bir kağıt. Frenchpaper markasının web sitesinden de kağıt seöilebilir. Türkiyede bildiğim kadarıyla bu tekniğe özel bir üretim yok. İthal bristolün arkası kullanılabilir?

  Ayrıca toptancılarda bulabileceğiniz tabaka halinde satılan uçuk pembe-mavi-yeşil-sarı renklerde olan dosya kartonları -hani pembe olanından yapılan DMO dosyalarının üzerinde DOSYA yazar, görmüşsünüzdür- hem oldukca ucuzdur hem de çok iyi gofre alır, kabartma etkisini iyi verir. Genel tarifle, bol selülozlu kalınca, kaba dokulu kağıtlardan örnekler alıp tek tek ‘denemelisiniz’. En iyi yöntem bu olabilir. (Tabii kullanacağınız mürekkebin kimyası ve baskı yapılacak olan grafik/yazının doğası da önem ve dikkat gerektiren değişkenler)

  sevgiler

 6. Soner Says:

  Teşekkürler. Uygun olabilecek kağıt bulmaya çalışacağım, bulamazsam Crane’nin kağıtlarına başvururum. Gelişmelerden de haberdar ederim ayrıca :)

 7. milens Says:

  merhaba letterpress ıcın kagıt ve uretıcı bır yer bulabıldınızmı ?

 8. Soner Says:

  Merhabalar, maalesef bulamadım, pes ettim bıraktım :) Tam olarak hatırlamıyorum ama en son 2 kağıdı birleştirmeyi deneyecektik, içime sinmemişti…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: