CODEX Fuarından Son Haberler

Şubat 11, 2009

21
8 Şubat’ta California Üniversitesi Berkeley kampüsünde başlayan CODEX fuarı bugün saat 4’te fuar salonundaki kalabalığın alkışlarıyla sonlandı. Fuarla ilgili edindiğim izlenimleri, beğendiğim yayınevlerini ve kitapları unutmadan hemen aktaracağım ama öncelikle yiğide hakkını verelim; yani fuarın yaratıcısı, organizatörü, düzenleyicisi olan ve aynı zamanda da Koch yayınlarının sahibi ve usta bir baskıcı olan Peter Koch‘a. Sanat objesi olarak kitap üreten titiz yayıncıları ve kılı kırk yaran izleyicileri biraraya getirdiği ve iyi işleyen bir organizasyonun altından başarılı bir şekilde kalktığı için tebrikleri fazlasıyla hakediyor.

250 küsur katılımcıya ve sergiledikleri muhteşem kitaplara gelmeden önce şunu belirtmekte fayda var; İngilizce’de Fine Art Press diye geçen, Türkçe’ye nasıl çevireceğimi bilemediğim bu yayıncılık faliyeti, çok az sayıda özel üretimler yapan yayınevlerinin ve  bu işlerin olabilmesini sağlayan kağıtçı, çiltci, iplikçi, ahşap harf oymacısı gibi zanaatkarların biraraya geldiği bir buluşmaydı. Fuarda Anglo-Amerikan dünyasından ve Avrupa’dan gelenlerin yanında Kolombiya, Rusya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin katılımcıları da vardı. Kitabı bir “medium” olarak kullanan sanatçıları destekleyen yayınevleri olmaması, eski usül baskı tekniklerini devam ettiren matbaacıların ve bilumum zanaatkarın neslinin tükenmeye yüz tutması gibi sebeplerle olsa gerek Türkiye’den bir katılımcı yoktu.

221Fuardaki katılımcılar arasında beni en çok etkileyen stand  Mitsui Fine Arts‘a aitti. Yukarıdaki fotoğrafta bir kısmını görebileceğiniz  Mitsui yayın kolleksiyonu, 1800’lerin ortalarından 1900’lerin başlarına kadar olan dönemde Kyoto’lu yayıncılar tarafından kimono terzileri için üretilmiş desen kitaplarından oluşuyor. Mitsui Fine Arts ahşap kalıplarla renkli olarak basılmış desenleri içeren ve Japonca’da Zuanco olarak geçen bu inanılmaz incelikli kitapları Kyota’daki eski Kimono üreticilerinden toplamış.

24 Bu örneklerdeki kavram-form ilişki hoşuma gitti. Sağdaki kitapları yapan sanatçının adını hatırlamıyorum ama işinin adı Touchstones; derenin yatağındaki taşları aşındırması gibi  bu şahıs da eski kitapları zımparalayarak aşındırmış, taşa benzeyen kitaplar yaratmış. Bu iş geçtiğimiz Frankfurt Kitap Fuarı’nda da sergilenmişti.

23

Bunlar biraz daha klasik biçimlere ve yapım tekniklerine sahip olan örnekler. Soldakinde güzel bir Japon dikişi var, sağdakinde Alman tarzı hakim.
CODEX’le ilgili aktarabileceklerim şimdilik bunlar. Fuarın yakın zamanda güncellenecek olan blogundan bütün standların fotoğralarına ve başka detaylara ulaşabilirsiniz, şu linke bir göz atın: http://codexfoundation.wordpress.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: