İki Yeni Kitap

Mart 5, 2009

Ekoloji serisini tamamlayacak önemli, keyifli ve iyi iki  kitabı daha yayın listemize almak için çalışıyorduk bir süredir. Yayınevleriyle yaptığımız yazışmalar neredeyse bitti sayılır. O yüzden buradan hemen müjdeyi verelim ve kitapları biraz tanıtalım.
ecologyİlk kitap oldukça saygın bir yayınevi olan California University Press’in 2008’de genişletip revize ederek yeniden yayınladığı Ekoloji.  Yazarı Ernest Callenbach‘ı belki Ekotopya kitabından hatırlarsınız, alanındaki kült kitaplardan biridir Ekotopya, Türkçe çevirisi de yapılıp yayınlanmıştı. O kitapta bir hikaye anlatıyordu Callenbach Ekoloji‘de ise hayatı oluşturan yaşam ağından ve onu oluşturan öğelerden bahsediyor teker teker çok güzel ve sade bir dille. Kitabın boyutu ve düzenlenişi ayrıca övgüye değer; elde tutması, okuması ve taşıması bakımından okuyucuyla dost. İçeriğinde ise çokça kullanılan ama bütüncül bir sistem içinde anlamları üzerinde pek durulmayan “sürdürülebilirlik, ekoloji, kentsel ekoloji, ekosistem, küresel ısınma, organik” gibi kavramlar “zaman, besin zinciri, bakteriler,toprak” gibi kavramlarla bir arada ele alınıyor ve ekolojiyi oluşturan bu temel öğeler alfabetik sırayla teker teker açıklanıyor. Ekoloji bu sebeplerle tam bir rehber kitap.
toolbox2İkinci kitabımız da yine Amerika’dan fakat bu sefer kollektif  bir yapıya sahip, bağımsız yayıncılığın en güzel örneklerini veren South End Press’den, “Şehir Yaşamı  için Sürdürülebilirlik Kılavuzu“. 2008 yılında ilk basımını yapmış olan bu kitap giderek daha da imkanları, tahammülleri zorlayan ve sınırlarına yaklaşan şehir yaşamının içinde, kentsel dokunun arasında eldeki kaynakları dönüştürerek hayatı çoğaltmanın yollarını anlatıyor. Küçük alanlarda besin yetiştirmek, yağmur suyunu toplamak, atıkları değerlendirmek kitabın ele aldığı konulardan bazıları. Yazarları Stacey Pettigrew ve Scott Kellog, Katrina kasırgasının etkilediği alanların toksik atıklardan temizlenmesi için yakın zamanda EPA’dan 200,000 USD tutarından bir fon aldılar ve üyesi oldukları Rhizome Kollektif’le beraber bioremeditation yöntemini kasırgadan etkilenen alanları iyileştirmek için kullanmaya başladılar.

Reklamlar

One Response to “İki Yeni Kitap”

  1. Filiz Says:

    iremcim, seni ve tum ekibinizi kutluyorum! kitaplarinizi heyecanla bekliyorum. sizin linki de bizim bloga ekliyorum hemen, http://www.surdurulebiliryasam.wordpress.com‘a yani…
    sevgiler,filiz


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: