Kompost Nedir, Ne işe Yarar?

Mart 7, 2009

61Bir önceki yazıda marulları ektiğimiz bostanın toprağını zenginleştirmek için kompostdan faydalandığımızdan bahsetmişiz fakat kompostun ne olduğunu, nasıl elde edildiğini ve kullanım şeklini bilmeyen birçok kişi vardır. O yüzden bugün de biraz kompostdan bahsedelim.
Kompost aerobik çözülme sayesinde parçalanan organik atıklardan mineral ve vitamin açısından zengin bir karışım elde etme yöntemidir. Bu tanım karışık mı geldi? Aslında herşey çok basit..
Beslenirken kullandığımız sebze ve meyvelerin artıklarını (domatesin sapı, marulun dış yaprakları, yumurtanın kabuğu, zeytinin çekirdeği, portakal posası, vs..) bir kapta topluyorsunuz. Sonra da bahçenizde (balkonunuzda, terasınızda) bir birikme alanı ya da kabı oluşturuyorsunuz, -yukarıdaki fotoğraf bizim kümes teli ve dört ahşap direkle oluşturduğumuz kompostu görselliyor- Biriktirdiğiniz mutfak atıklarıyla beraber biraz toprak, biraz kuru malzemeyi (kağıt, saman, karton, vs) oluşturduğunuz bu alana atıyorsunuz. Havanın, topraktaki bakterilerin ve solucanların yardımıyla bu karışım gün be gün parçalanıyor ve sonunda da gübreye dönüşüyor. Siz de bu karışımı alıp yetiştirdiğiniz diğer bitkilerin büyümesi için kullanıyorsunuz. Ektiğiniz alanların toprağına da karıştırabilirsiniz, saksıdaki çiçeklerinize de bir avuç verebilirsiniz. Yani anlayacağınız kompost kolay, basit ve ücretsiz bir gübre elde etme yöntemidir.
İlgilendiyseniz şu linklere tıklayarak daha çok bilgi edilenebilirsiniz. http://www.howtocompost.org/   http://en.wikipedia.org/wiki/Compost ya da biraz beklerseniz yayıma hazırlamakta olduğumuz Bill Mollison’ın Permakültür’e Giriş kitabından kompost ve benzer geri dönüştürme-yeniden kullanma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: