Pembe Domates Ağı

Mart 11, 2009

66Birkaç gün önce Pembe Domates Ağı‘na üye olduk. Çok mutluyuz ve heyecanımız giderek artmakta çünkü bu ağı başlatan ve Türkiye çapında yayılmasını sağlayan Avniye -Mehmet Ata ve yüzlerce gönüllü üye sayesinde artık biz de pazarlarda bulunmayan pembe domatesleri bostanımızda yetiştirmeye ve başarılı olursak da ilk hasadın tohumlarını ihtiyacı olanlara dağıtmaya başlayabileceğiz. Bu nefis ve doğal domatesleri evlerinin balkonlarında, küçüklü büyüklü bahçelerinde emek ve sevgiyle yetiştiren, büyüten, başkalarını da düşenerek tohumlarını biriktiren, paketleyen ve bu güzelim domateslerin yokolmaması için tohumlarının Türkiye’nin dört bir yanına  ulaşmasını sağlayan insanları bir an bile düşündüğümde içim mutlulukla doluyor.
Eminim yemekten çok zevk aldığı bir sebzeyi kendi elleriyle yetiştirmekten, onun büyümesini adım adım izlemekten inanılmaz keyif duyacağını bilse bile nasıl yapacağını bilmediğinden ya da yaşadığı alanın yeterli olmadığını düşündüğünden harekete geçmeyen birçok insan vardır. Pembe Domates Ağı böyle minik adımların hem de domates gibi nazik bir bitkiyle bile  şehirdeki kısıtlı alanlarda mümkün olduğunu gösteriyor.
Pembe Domates Ağı‘nı oluşturan bu muhteşem insanların yaptığı bir diğer kıymetli şey de dayanışmak! Pembe Domatesler’e üye olduğunuzda ağın internet grubu sayesinde diğer üyerle iletişime geçebiliyor, onların yetiştirme maceralarını dinleyebiliyor ve kendi domateslerinizle ilgili sorunları danışabiliyorsunuz.
Bütün bu sebeplerle Pembe Domatesler her anlamda örnek alınması gereken bir toplumsal girişim. Emeği geçen herkese biz de buradan teşekkür ediyor ve tohumlarımızı toprakla kavuşturmak için sabırsızlanıyoruz. Büyük mandalin bahçesindeki küçük bostanımıza ekeceğimiz pembe domateslerle ilgili bütün detayları bu blogdan biz de paylaşıma açacağız. Ama siz öncesinde diğer pembe domates yetiştiricilerinin ve ağın ana sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.pembedomates.org/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: