Kül Suyunu Temizlikte Kullanmak

Mart 15, 2009

761Bu pazar temizliğinde odun sobası da vardı. Pırıl pırıl bir gökyüzünün verdiği enerjiyle uyandık ve çingene sobamızı bir güzel temizledik.  Buralarda böyle diyorlar basit, teneke sobalara; çabuk ısınıyor ama dökme demir gibi ısıyı çok tutmuyor. Çingenelikle alakası ise meçhul. Neyse sobayı dip köşe temizledik, birikmiş külü de küçük bir deteryan denemesi yapmak için derince bir pirinç kaba aktardık. Ne zamandır aklımızdaydı bu eski bilgiyi kullanmak. İmece Evi‘nin internet yoluyla paylaştıma açtığı “Kül Suyundan Doğal Deterjan Yapımı” adlı broşürden öğrendiğimiz kadarıyla külden temizlikte kullanmak üzere kül suyu elde etmek çok kolay.
Önce derince bir kapa tercihen odun külü ekliyorsunuz, kömür külü de olabilir ama odun daha sağlıklı ve temiz sonuç veriyormuş. Sonra üzerine tercihen yağmur suyu, yoksa beklemiş su ekleyip, biraz karıştırdıktan sonra bir gece beklemeye alıyorsunuz. Ertesi gün suyun üzerinde birikmiş olan tortuyu süzgeçle aldıktan sonra karışımınız doğal deterjan olarak kullanıma hazır oluyor.
Biz daha küle su karıştırma evresindeyiz. Neyse ki birikmiş yağmur suyumuz vardı, tarifi adabıyla uyguladık. Yarın kaba parmağımızı daldırıp bir bakacağız, eğer hafif bir kayganlaşma ve köpürme belirtisi varsa kullanılabilir demekmiş. Bakalım doğal deterjan maceramız nasıl devam edecek, biz de merak ediyoruz.

Reklamlar

2 Responses to “Kül Suyunu Temizlikte Kullanmak”

 1. Ozlem Says:

  Kül suyu denemenizin sonucunu merak ettim. Pirinçte değil ama toprak bir saksıda denediğim güzel oldu. Ayrıca ben odun külünü elediğim zaman, rengi ıhlamura yakın oldu.

  Selamlar.

 2. sineksekiz Says:

  Merhaba Özlem,
  Bizim kül suyunun rengi de ıhlamura yakın, üst kısmında özellikle çalkalayınca belirginleşen bir köpük tabakası var. İşe yarıyor gibi, şimdilik kap, kacak harici yıkamalarda kullanıyoruz, deneme süreci devam ediyor. Bununla ilgili bir foto ve yazı ekleyeceğim birazdan..
  Selamlar, sevgiler, teşekkürler :)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: