Minyatür Kitap/Defter Tarifi

Mart 19, 2009

82Her biri 2×2 cm boyutlarında olan bu minyatür kitap/defterleri yapmak oldukça kolay. Gereken malzemeler ise sadece şunlar: kapak için A4 boyutlarında bir karton, sayfalar için yine A4 boyutlarında bir dosya kağıdı, cetvel, maket bıçağı ve yapıştırıcı.
Önce kapaktan başlayalım. Kapağı seçtiğiniz renk bir kartondan yapabilirsiniz, beyaz olduğunda üzerini renklendirmek daha kolay oluyor, biz buradaki örnekte kapaktaki desen ve logonun okunaklı olmasını tercih ettiğimiz için beyaz renk bir karton kullandık. Kapağın açılmış hali 6×2 cm’den oluşuyor. 83Photoshop ya da Illustrator gibi programları kullanmayı biliyorsanız bu ölçülerde bir şablonu önceden oluşturup, sayfa boyutuna sığacak şekilde çoğaltabilirsiniz, yazıcıdan bastığınızda da elinizde kesime hazır onlarca kapak hazır olur. Eğer bu gibi olanaklarınız yoksa cetvel yardımıyla aynı şablonu kağıt üzerine kendiniz çizebilirsiniz. Ama çizgilerin dikliğinden emin olun. Sonra bu şablonları dış hatlarından maket bıçağı yardımıyla düzgünce kesin, iç kısımdaki üç çizginin üzerinden ise hafifçe kesin, bunlar kat çizgileri olucak ve bu hat çizgilerinden kartonu içe doğru katlayın. En sağdaki (yukarıdaki örnekte bizim logonun bulunduğu kısım) ön kapak, onun solundaki ilk çizgi kitabın sırtı, bir sonraki de iki kat şeklinde katlacak olan arka kapak olucak. 841Yandaki fotoğrafta avucumun içinde duran kapakta olduğu gibi. Şimdilik bu kapakla işimiz bitti, bir kenarda durabilir. Gelelim iç sayfalara:
Bunun için A4 sayfanızdan 2 cm’den biraz daha küçük (1,8 cm gibi) olucak şekilde ince şeritler kesin ve bunları çocukken yaptığınız kedi merdivenini katladığınız gibi katlayın; akordeon şeklinde.
Ve katladığınız bu şeridin ilk sayfasını kitabınızın ön kapağının arkasına yapıştırın, son sayfayı da arka kapağın ikiye katlanan iç kısmına geçirin. Böylelikle sayfalar bir ucundan ön kapağa sabitlenmiş olucak ama sonu yapıştırılmamış olduğunda bütün katlı sayfaları açıp tek düz bir ince uzun sayfa olarak okuyabileceksiniz. 85Son aşamada kapağınızın üzerine istediğinizi çizip boyayabilirsiniz, biz yukarıdaki örneklerin yarısına Sinek Sekiz logosunu içeren küçük damgalarla baskı yaptık, geri kalanına da suluboyayla yaprak deseni çizdik. Her iş bittikten sonra bazılarını küçük, şeffaf kutulara girdi, çoğu da kaselerde topluca yerlerini aldı.
Her şeyde olduğu gibi bu minyatürlerin yapımının da bazı püf noktalar var. Mesela kitapları bitirdikten sonra üzerine bir ağırlık koyup bir gün boyunca bekletmek. Bu yöntemle üstten baskı uygulanarak iç yaprakların katlanmasıyla oluşan dışa doğru açılma  önleyebilirsiniz. Denemek isteyenlerin dikkatine!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: