Slow Food

Mart 22, 2009

881Slow Food, yediğimiz yemekle yaşadığımız çevre arasındaki bağlantıya dikkat çekmek ve ekolojik / gastronomik çeşitliliği korumak gibi amaçlarla  kurulmuş bağımsız bir organizasyon. Slow Food‘un dünya çapındaki yüzlerce üyesi “bir yemeğin ancak o yemekte kullanılan besinler iyi, sağlıklı ve etik ise iyi olabileceğine” inanıyor ve yemek kültürünün, besinin ve onu üretenlerin oluşturduğu çeşitliliğin korunması için çalışmalar yapıyor. Kendilerini besin zincirinin devamlılığında sorumluluk sahibi gören, buna yönelik üretimler yapan ya da bu üretimleri destekleyen Slow Food üyeleri, sadece besinlerin ya da üretimin doğal olmasıyla değil bu sistemin içindeki insanlara da “doğru ve adil” davranılmasının üzerinde duruyorlar. Slow Food’un barındırdığı bu yaklaşım insanlara yedikleri besini var eden ve ancak bütün parçaları doğru bir şekilde işlerse iyi olabilen bir sistemi bütünlüğü ve döngüselliği içinde gösteriyor. Bu tam da insanlara “yediğiniz besinin iyi olmasını istiyorsanız onu üreten çiftçiyi de koruyun, onu var eden toprağı da kirletmeyin” mesajını vermek demek.
Biz de bu mesajın doğruluğuna inandığımız için, Sinek Sekiz Yayınevi olarak Slow Food‘un hikayesini kurucusu Carlo Petrini‘nin ağzından Türkçe’ye kazandırmak için çalışıyoruz bir süredir. Petrini’nin Slow Food Revolution adlı kitabı çok yakında İtalyanca aslından Türkçe’ye çevrilmeye başlanacak.
Eğer bu konu ilginiz çektiyse şimdiden araştırmaya başlayabilirsiniz. İlk bağlantı Slow Food Türkiye’nin bir konviniyumu olan Fikir Sahibi Damaklar’a  http://www.fikirsahibidamaklar.blogspot.com/
Buradan da Slow Food hareketinin ana web sitesine ulaşabilirsiniz: http://www.slowfood.com/ İyi araştırmalar!

Reklamlar

4 Responses to “Slow Food”

 1. damla Says:

  O kabugundan cikmis salyangoz ne tatli!
  ben de ODTU kutuphanesinde “slow living” diye bir kitap buldum, tezime faydasi olur diye okuyacagim, ilgizcse anlatirim size de.
  imza: verySlow thesis

 2. sineksekiz Says:

  sevgili verySlow thesis,

  aslında iki salyangoz var fotoğrafta, bahçenin kuytu köşesinde duran bir tahta parçasının altında bulmuştuk ikisini yanyana, galiba biri dişi diğeri erkek,muhabbetleri bozulduğundan olsa gerek, gözlerini uzatmalı dürbün gibi çıkarıp bakmışlardı, biz de fotoğraflarını çekip geri yerlerine bırakmıştık.

  bu arada “ilgizcse” ilginizi çekerse demek doğru mu? ilgimzckti, ama sen gelip bizzat anlatırsan!

 3. Linda Stark Says:

  Kucuk bir bilgi notu ekliyeyim: salyangozgiller(!) hermafrodittir. Yani cift cinsiyetlidirler, dolayisiyla elinde tuttugun bu iki salyangozun her ikisi de hem disi hem erkek. Okul yillarindan kalma bu bilgiyi dogru hatirladigima emin olamadigim icin soyle bir hizla Wikipedia’ya goz attim. Dogru hatirliyormusum:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Snail#Reproduction_.28primarily_land_snails.29

 4. sineksekiz Says:

  Kesinlikle doğru!
  Bize de hatırlatmış oldun böylece akıllım!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: