Pazar Yerinde

Mart 28, 2009

951Bir hafta önce bugün, Körek Mantarı başlıklı yazımızda, Turgutreis’de kurulan pazardan söz açıp, pazardaki yazgısında yağmurdan sonra dağ bayır dolaşıp topladığı körek mantarlarını satan bir  teyzeden bahsetmiştik. İşte bu teyzemize uğradık bu hafta yine. İzin alıp fotoğrafını çektik, sağolsun çekingen gülümsemesini esirgemedi..
Sonra yaygıya bir göz attık ama pek de birşey kalmamış, birbirinden sağlıklı besinlerin meraklıları bizden önce davranmış; körek mantarları erkenden bitmiş, bir somun ekmek, bir şişe yeni sağılmış inek sütü, bir şişe zeytinyağı, biraz alegömeç, birkaç sap dereotu kalmış.. Dereotu ve alaegömeçten bizim bahçede bolca olduğu için  biz biraz selam alıp, selam verdik ve bisikletlere atlayıp yayınevine geri döndük. Peki size niye bu küçük gündelik ayrıntıdan bahsetme gereği duyduk?
Aslında Türkiye’nin birçok yerinde, hatta şehirde yaşarken bile bu teyzemizin yazgısındakiler gibi temiz, sağlıklı ve doğal ürünlere ulaşabileceğinizi söylemek için. İstanbul’da, Antalya’da ve Samsun’da Buğday Derneği‘nin belediye ve sponsorların desteğiyle düzenlediği ekolojik halk pazarları kuruluyor. 
Mümkün olduğunca bu pazarlara gitmek bir çok açıdan oldukça önemli çünkü alışveriş için bu pazarları tercih ettiğinizde sadece ekolojik ürünler alıp daha sağlıklı beslenmiş olmuyorsunuz aynı zamanda bu ürünleri onca emekle üretenlerin, küçük üreticiye yaşam hakkı tanımayan bir ticari sistem içinde hayatta kalmasını sağlıyorsunuz. Bu çiftçilerin üretimlerinin devam etmesi de kırsaldaki köklerin ve yerel tarımın sürekliliğini sağlıyor. Bu üretim  “doğal yollarla” yapıldığında da ekosisteme zarar verilmemiş oluyor. Yani anlayacağınız herşey birbiriyle göbekten bağlı ve sizin seçimleriniz bu hassas denge için çok önemli.

Reklamlar

One Response to “Pazar Yerinde”

  1. Tansu Says:

    Ankara’da da Aşağı Ayrancı pazar yerinde her pazar günü
    organik ürünler pazarı kuruluyor..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: