Ekoloji Serisi’nde Vandana Shiva Kitapları

Nisan 10, 2009

soil2Vandana Shiva‘yı tanıyor musunuz? Biyoçeşitliliğin korunması için çalışan en önde gelen aktivist-yazarlardan biridir kendisi. “Kuantum Teorisinde Saklı Değişkenler ve Yersizlik” üzerine doktorası ve iyi bir kariyeri varken 80’lerin başında fiziği bırakıp köylülerin, çiftçilerin, doğal tarım ve besin üretiminin savunucuları arasına katılan Hintli bir bilimkadını olduğunu da söyleyebiliriz. manifestosUluslararası gıda endüstrisinin dev şirketleri tarafından yağmalanan Hindistan’da Navdanya adında bir ekoloji, bilim ve teknoloji vakfı kuran, kadının çevresel sorunların temelinde yer alan konumundan yola çıkarak ekofeminizm hareketini başlatan,  genetiği değiştirilmiş tohumları üreten büyük firmaların yarattığı geniş ölçekli zararlar hakkında insanların bilgilendirilmesini ve tohumun doğallığını savunan, Carlo Petrini’nin başlattığı Slow Food hareketinin de en önemli destekçilerinden olan Vandana Shiva’nın iki önemli eserini yayın listemize katmanın mutluluğu içindeyiz.
Petrol değil Toprak” (Soil  not Oil) ve “Gıdanın ve Tohumun Geleceği için Manifestolar” (Manifestos for the Future of Food and Seed) adlı bu iki muhteşem kitapla ilgili detayları ve yayıma hazırlanma süreçlerini yine buradan paylaşıma açacağız. Takipçimiz olun!

Reklamlar

One Response to “Ekoloji Serisi’nde Vandana Shiva Kitapları”


  1. […] Yeryüzü Demokrasisi, Su Savaşları, Çalınmış Hasat Türkçeye çevrildi. Bunlara ilave Sinek Sekiz, “Petrol Değil Toprak” ve “Gıdanın ve Tohumun Geleceği için […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: