Akçaalan Pazarından Acıot

Mayıs 6, 2009

aciotBirkaç gündür misafirimiz, arkadaşımız Filiz Telek ile beraberiz. Filiz Sürdürülebilir Yaşam Festivali‘nin, İstanbul’daki Permakültür Çalıştayı’nın düzenleyicilerinden. İlk defa Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulan bir yer sofrasının başında karşılaşmıştık, ne zaman önce..
Filiz’in hazır gelmişken pazara uğramadan dönmek istemeyeceğini düşünerek hafta arası kurulan Akçaalan pazarına bir uğrayalım dedik bugün akşamüstü. Elimizde sepetlerle pazarın yolunu tuttuk, güneş üzerimizde parlıyordu, etrafta sarı papatyalar.. Küçük pazarda şöyle bir dolandık, sepetlere, yaygılara baktık. Ne yazık ki çoğu tezgahta satılanlar sera ürünüydü, köylünün kendi ürettiği, toplayıp getirdiği birkaç şey vardı.  Bunların içinde acıotu hemen tanıdık.
Acıot aslında dağda, çalı aralarında, kendiliğinden çıkan ve toplaması çok da kolay olmayan bir çeşit sarmaşık. Bodrumlular bu otu yemeyi çok seviyor, pazarda buldu mu birer ikişer demet alıp, yumurtalı soğanlı kavurmasını yapıyor. Tijen İnaltong İletişim Yayınları’ndan çıkan Bir Ot Masalı kitabında da acıotdan bahsedip daha az bilinen ama çok lezzetli bir kaç farklı tarifi paylaşmıştı yanlış hatırlamıyorsak.
Biz bu akşam bir demet acıotu bildiğimiz yerel tarifle yaptık ve kavrulmuş soğanların üzerine ekleyip, 4 yumurta kırıp biraz da lor peyniri karıştırdıktan sonra afiyetle yedik.
Kendiliğinden yetişen mevsimlik otlar bakımlı, kontrollü bahçelerde değil de el değmemiş yabanıl yerlerde çıkıyorlar ya, herhalde bu yüzden saklı bir lezzetleri oluyor. Her damağa gelmiyorlar ama sevenlerine de kendilerine ulaşmaları için gizli patikalardan mahrum bırakmıyorlar. Bir de tabi acıot gibi yabanıl otlar büyük marketlerde değil onları özenle toplayacak köylü ellerinin olduğu yerde duruyorlar. Onların durduğu yerde durmak güzel..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: