Kompost Yapmanın Faydaları

Mayıs 8, 2009

kompost
Bostan ile ilgili daha önceki birkaç yazımızda bahçemizin bir köşesinde kompost yaptığımızdan bahsetmiştik. Hatırlamayan bilmeyen var mı? Hemen anlatalım: kompost yöntemi ile domatesin sapı, patlıcanın kabuğu, eskimiş çay gibi kullanmadığımız yiyecekleri çöpe atmak yerine bitkilerin beslenmesi için gerekli olan gübreye  dönüştürüyoruz. Bunun için bahçenin bir köşesinde 1×1 metrelik bir alanda dört kazık çakıp, etrafını kümes teliyle kaplamıştık neredeyse 6 ay önce. O zamandan beri bu alana mutfak artıklarını, kuru yaprakları, ve bahçe bakımını yaparken budadığımız otları, çeri çöpü bir de toprağı çapalarken bulduğumuz tombul solucanları attık. Bitkiler hava ve suyla çürüdü, solucanlar parçalama işinde yardımcı oldu ve sonunda da bu karışık bitki ve artık tepesi koyu renkli bir toprağa dönüştü. Bugün baktık ki artık kullanıma hazır, yumuşak ve koyu renkli bir toprak kıvamına gelmiş.
kavun
Birazını alıp bostandaki bitkilerin beğenisine sunalım dedik. İlk önce kavunlara tattırdık, çok hoşlarına gitti. Biz de diplerine çepeçevre kompost ekledik. Sonra bahçedeki diğerler damak sahiplerine de biraz biraz verdik; iyice büyüyüp yaprak genişleten kabaklara, uçlarından kesip kesip yediğimiz taze soğanlara, son zamanlarda boy atan salatalıklara ve kıymetli pembe domates fidelerine.
Ama biliyoruz ki bu kadar kolay, doğal ve faydalı bir toprak zenginleştirme yöntemi varken birçokları kimyasal gübre kullanıp, bitkileri bu yapay besinlerle besliyor, başkalarının da bunlarla beslenmesine aracı oluyor. Halbuki ne kadar gereksiz, zararlı ve yanlış.

Reklamlar

2 Responses to “Kompost Yapmanın Faydaları”

 1. kolektifbilinc Says:

  bunların fide hallerini gördüm ya, yazın gelip yemesi pek tatlı olacak :)
  elinize sağlık!
  filiz


 2. Kompost ile ilgili yazdıklarınıza can-ı gönülden katılıyorum. Meyvelerin bitkilerin ve sebzelerin hergün yepyeni faydaları çıkıyor ortaya. Benimde şıfalı bitkiler üzerine bir sitem var. Vakit bulduğunuzda ziyaret edip incelerseniz sevinirim.
  Saygılarımla

  Hakan


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: