14. Türkiye Go Şampiyonası

Mayıs 13, 2009

138
Bu blog sayfalarında ekseriyetle ekoloji, organik tarım, sürdürülebilir yaşam, permakültür ve sair konulardan bahsedildiği için takip edenler Sinek Sekiz Yayınevi’nin go’yla ilgilendiğini ve bir seri go kitabını da yayınlamaya hazırlandığını bilmiyor olabilir. Evet, Sinek Sekiz’ciler go sever. Yilun Yang’ın Go Oyununun Temel Prensipleri kitabını çeviren Bener Bozkurt iyi bir go oyuncusudur ve Bill Mollison’un Permakültür’e Giriş kitabını çeviren ve bu satırların naçizane yazarı olan ben Egemen Özkan da onun öğrencisi ve daima mağlup rakibiyimdir.
Bilmeyenler için çok kısaca anlatayım: Go, Uzakdoğu (Çin, Japonya, Kore) kökenli, iki kişi tarafından siyah ve beyaz taşlarla bir tahta üzerinde oynanan, öğrenmesi çok kolay, iyi oynaması çok zor olan bir strateji oyunudur. (Daha detaylı bilgi edinmek isteyenler, değerli dostum Hira Doğrul’un çok daha akıllı ve akıcı bir dille yazmış olduğu yazıyı Türkiye Go Oyuncuları Derneği’nin resmi internet sitesinden, http://www.tgod.org.tr/go-nedir adresinde okuyabilirler). Türkiye’de bileni ve sürekli oynayanı çok fazla değildir, fakat bu az sayıda oyuncu go’yu çok özendiğim bir ilgi ve tutkuyla takip eder.
İşbu oyunun Türkiye şampiyonalarının 14.’sü 9-10 Mayıs tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde düzenlendi. Benim de şansım yaver gitti ve tam da o tarihlerde Ankara’da olduğum için turnuvaya katılabildim. Kendimi ortalamanın üzerinde bir go oyuncusu zannederken, kendini go’ya adamış zeki ve genç bireylere arka arkaya yenilerek daha çok fırın ekmek yemem gerektiğini farkederek ayıldım. Farkettiğim için beni keyiflendiren bir başka şey, aslında go’nun nasıl da hızla ve her kesimden insana yayılmakta olduğu oldu. TGOD de bu iş uğruna vızır vızır çalışıyor göründü. Anlaşılan go için buralarda herşey yolunda gidiyor.
Turnuvayı ODTÜ’de matematik doktorası yaptığını öğrendiğim Fatih Sulak – bir kez daha – kazandı. Bu adamın şampiyonluklarına yakında dur diyebilecek gibi olan İzmir’li çok genç Emre Polat da ikinci oldu. Tıkır tıkır işleyen organizasyonuyla dernek yönetim kurulu üyeleri de bir tebriği ve teşekkürü haketti bence.

4 Responses to “14. Türkiye Go Şampiyonası”


 1. Merhabalar…Sitenizi yeni keşfettim.Bugüne kadar yazdıklarınızın tümünü soluksuz okudum. Hayali Bodrum’a yerleşmek olan ve sitesinde Maviye Yolculuk hikayesini anlatan biri olarak hayaline ulaşmakta sizin gibi kararlı ve tutarlı olan insanları çok takdir ediyorum. Organik tarıma,doğaya,slow food hareketine olan ilgim ve tüm kaynakları nefessiz okuyup sindirme çabası içinde olan biriyken kesişti yolum sizinle. İstanbul’daki balkonunda her sene domates,biber yetiştirmeye çalışan, sitesinde doğal yaşam,organik gıda ve şehir yaşamında kaybolup giden o eşşiz lezzetler için üzülen biri olarak kendimce çabalıyorum. Yaptığınız şey öyle büyük ve cesaret isteyen birşey ki yürekten kutluyorum sizi.Ve herkes bilsin,görsün,öğrensin,anlasın diye siteme linkinizi eklemek istiyorum izniniz olursa…Son olarak Slow food ile ilgili kitap çevirinizi dört gözle beklediğimi bilmenizi isterim. Ayrıca Kasım ayı veya aralık gibi Bodrum’ a yerleşince bahçenizi ve sizi ziyarete gelmekten memnuniyet duyarım….Sevgi ve saygılarımla…

 2. sineksekiz Says:

  Merhaba,
  Bizi sitenize eklemenizden sevinc duyduk. Yazdiklarimizi okudugunuz, dusuncelerinizi paylastiginiz icin asil biz tesekkur ederiz. Bodrum’a gelirseniz beraberce bahcede cay icip sohbet etmek cok guzel olur.
  Bizden de sevgi ve saygilar.

 3. bener Says:

  “usta seviyesi” oldukça abartılı tabir olmuş, henüz çırak seviyesinde olduğum aşikardır, yanlış anlaşılmaya mahal vermeyelim, hatta mümkünse değiştirelim.

 4. sineksekiz Says:

  Madem öyle diyorsun değiştiririz tabii.
  Çırak da pek hafif kaçmıyor mu ama? “İyi bir go oyuncusudur” ne dersin?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: