İşte Beklenen Defterler!

Mayıs 14, 2009

141
Sinek Sekiz Defterleri’ne verdiğimiz bütün emekler yerini buldu, 10 tane defter herşeyiyle tamam oldu. Artık gün yüzüne çıkmaya hazırlar..  Yukarıdaki fotoğrafta defterleri sırtlarından görüyorsunuz. Kapaklarındaki rengarenk desenleri az da olsa seçiliyor. Bir de tabii etiketler. Dikim ipliğiyle aynı renkteki kağıtlara bastığımız damgalarımız, bir yüzde Sinek Sekiz yazıyor diğer tarafta da oyun kartındaki sinek sekiz simgesi olan logo var.
142
Bu etiketleri çıkarılabilir bir şekilde sırt dikişine tutturduk. İsteyen kesip atsın, beğenen bıraksın. Defterlerin içinde kullanıcının yazdıklarından başka yazı, çizim, damga olmasın istedik. Defterlerini her ne kadar elimizde yapıp, bahçedeki tohumlarımız gibi gün be gün emekle büyütmüş olsak da, tamam olduklarında sayfalarını dolduracak kişiye ait olmalarını, onun izleriyle dolmalarını diledik. Orasında burasında reklam olmayan, bomboşluklarıyla hayal gücünü tetikleyen defterlerin ne kadar az bulunur bir nimet olduğunu biliyoruz zira.
143
Bütün defterlerin boyutları 10,5×14,5 cm. Bu ölçü ne ince ne dar, ne çok uzun, ne de hiçbir yere sığmayan kare formata benziyor. İdeal bir dikdörtgen, avuç içinde kaybolmuyor, dışına da fazla taşmıyor. Her birinde 10 sayfalık 7 forma var. İlk sayfalar kapak içinde kaldığı için defterler toplam 68 sayfadan oluşuyor. Elinize alıp sırtlarına baktığınızda her defterdeki 7 formayı net bir şekilde görebilirsiniz.
144
Kapakta kullanılan kağıtlar farklı desen ve cinslerde olmakla beraber hepsindeki ortak özellik içlerindeki pamuk oranlarınının oldukça yüksek olması. Kuşe kağıtdan hiç hazzetmiyoruz, onca işlemden geçen kağıtları sağlıklı bulmuyoruz ve dokunduğumuzda plastik hissi verenleri kağıttan saymıyoruz. Kağıdın kalitesini parlaklığında ya da markasında değil imal edilme yönteminde arıyoruz.  Mesela yukarıdaki fotoğraflarda gördüğünüz ve 3 defterin kaplamasında kullandığımız, elde imal edilmiş, deseni üzerine ahşap kalıplarla basılmış, neredeyse kumaş yumuşaklığında bir Japon kağıdıdır. Favorilerimizden..
145
Her defterin kapak içlerinde ise, dikişte kullandığımız iplik rengine uygun bir kaplama kağıdı kullandık. Siyah, sarı, kırmızı ve mavi renklerde 90 gr’lık kağıtlar bunlar. Bu küçük detay renk uyumunu tamamlıyor ve kapağın kartonla sıvandığı yerlerdeki olası kusurları saklıyor. İyi bir iş çıkarmak her zaman küçücük detaylardaki özene bağlı, birçok şeyde olduğu gibi.
146
Bir detay daha: bu defterlerin çantada taşınırken, başucunuzda dururken, sizinle beraber yaşayıp giderken en az zararı görmesi ve kullanacağınız süre boyunca sapasağlam kalması için içinde durabileceği bir kesesi var! Bu kesenin içine bir defterle beraber kullanacağınız ortalama bir kalem tam olarak sığıyor.  Keseye bütün dokusunu Muğla’nın köylerinde elde dokunan ya da zamanında dokunmuş olan ham ketenden kumaş veriyor. Doğal, yumuşak ve yeterince de tok. Kapağının ortasında duran o yuvarlak nesne de defterinizi keseden almak istediğinizde bizim defne ağacındaki kuşlar gibi cıngıldayan küçük bakır bir zil. 
İşte böyle.. Sağ sütunda bundan böyle kitapların altında bir de defterler ibaresi olacak.  Birkaç güne bütün serideki toplam 10 defterle ilgili detayları ayrı ayrı gireceğiz. Defterlerden edinmek isteyenler birkaç gün daha bekler misiniz? Herşey iyice yerli yerine otursun.. Yorum yazmak isteyenler ise hemen tuşlara basmaya başlayabilir!

Reklamlar

5 Responses to “İşte Beklenen Defterler!”


 1. map of tokyo kapakli olana talibim ,yoksa da saglik olsun..ama 1-2 tane almak istiyorum , haftada bir online oluyorum , haber verirseniz sevinirim…

 2. sineksekiz Says:

  Merhaba Savaş,
  “Map of Tokyo” kapaklı olandan bir tane yapmıştım, Bodrum’dan bir arkadaş aldı. En son yaptığımız 10 defterlerle ilgili detayları Salı günü buraya girmiş olacağım. Onlar arasından bir seçim yapabilirsin, özel bir kapak tercihin varsa sipariş de verebilirsin.
  Detayları girdiğimizde haber göndereceğiz.
  Sevgiler, saygılar.

 3. kucukevim Says:

  öyle güzeller ki… Sanki dokunmaya kıyamayacağım.
  Bilgi

 4. sineksekiz Says:

  Ne kadar naziksiniz Bilgi Hanım, sağolun.
  Yeni defterler yapmaktayız bir süredir, bakalım onları da beğenecek misiniz? Yarın yeni fotoğraflar ve yazıları paylaşacağım, birkaç gündür işlerin arasında yazmak için gereken sakin zamanı bulamadık.
  Umarız yorumlarınız günlüğümüzden hiç eksik olmaz..
  sevgilerle,

 5. gökçe Says:

  detaylara gösterilen özene bakılırsa ne kadar mükemmel bir iş çıkardığınız ortada…emeği geçen herkesin ellerine ve emeğine sağlık…nasıl edinebilirim acep enfessio defterlerden??
  izmirden seyfküüler


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: