Bodrum Pazarında Köylü Tezgahları

Haziran 8, 2009

185
Cumartesi günü Meyve Mirası projesinin bir parçası olan pazar tezgahını ziyaret etmek ve Esin’i görmek için Damla’yla beraber Bodrum’a indik. Gerisini yazması için klaveyeyi bu sefer de Damla’ya bırakıyoruz, ballandıra ballandıra anlatsın bakalım çitlembikleri, otlu börekleri..
Efendim, sepetleri kolumuza takıp dolmuşa atlayıp düştük yollara. Tijen İnaltong’un özendirdiği meşhur Bodrum pazarını nihayet görecektik. Önce girişte tatlı köylü teyzelerin tezgahları karşıladı bizi. Geze sora meyve mirasçılarının ilk kez kurulan tezgahını bulduk. Artık büyük şehirden gelmek mi dersiniz, açlığın sonuçları mı.. Bir hevesle yakın köylerden gelmiş ve üzerine özenle kim tarafından üretildiği, köyünün adı ve fiyatı yazan torbalara daldık. Çeşit çeşit yerel ürün; karagöz börülce, deniz börülcesi, tarhana, bulgur, maydanoz, çitlembik ve daha bir sürüsü… İkinci tur köylü tezgahlarını dolanıp adaçayı yağıydı, ottu, börekti hayran hayran bakınırken açlık üstün geldi ve otlu gözlemeleri ayaküstü afiyetle mideye indirdik..
Meyve Mirası, artan arazi fiyatları, tarımsal tercihler ve pazarlama zorlukları gibi nedenlerle kesilen ya da tek tip ticari çeşide indirgenmekte olan yerel meyve mirasının korumak için başlatılmış bir envanter çalışması. Projenin arkasında gıda tarihi araştırmacısı, etnobotanik bilimici, dilbilimci, akademisyen 5 güzel kadın var. Hep beraber araştırdıkları bölgedeki (Muğla) köy çeşitlerini saptayıp, bunlara ilişkin kapsamlı bir veritabanı oluşturmuşlar. Bu veritabanın açık bir şekilde gösterdiği tehlike altındaki türlerin aşılanıp, çoğaltılması, tanıtılması da yine proje kapsamında. Bodrum Belediye’sinin desteğiyle kurulan tezgah da projenin hedeflediği türlerin devamı konusunda aktif bir rol üstleniyor. Projeyle ilgili daha detaylı bilgiler edinmek için internet sayfasını http://meyvemirasi.org/press.htm inceleyebilirsiniz. Bodrum civarında yaşayanlar ise Cumartesi günleri kurulan meyve-sebze pazarında tezgahı yerinde ziyaret edebilir.

Bu arada yukarıdaki fotoğrafla ilgili bir bilgiyi hemen ekleyeyim. Yukarıdaki tezgahın sahibi etine dolgun bir Yörük kadınıydı, başında süslü yemenisi. Kaç yaşındasın teyze? dedik, 40-45 beklerken 69 dedi memnun memnun gülümseyerek. Kendisi gibi genişçe yaydığı tezgahındaki ürünlerin muhteşem çeşitliliğini fotoğraftan göremeyen vardır diye yazmak istiyorum: Soldaki ahşap kutunun içinde, yanyana duran minik şişelerde bitki yağları dizili, adaçayı, rezene, kekik gibi.. Kutunun üzerindeki torba incir dolu, yanında taze sarımsak, çökelek peyniri, su şişelerinin içinde yeni sağılmış süt, sağında ev yapımı erişte dolu torbalar, öne doğru köy yumurtaları, çitlembikler, mısır taneleri, biber salçası paketleri.. Bunları elleriyle üreten, bunlarla beslenen ve geçimini sağlayan bir kadının yaşlanmamasına kim şaşırır?

Reklamlar

One Response to “Bodrum Pazarında Köylü Tezgahları”


  1. […] gitmiş, web günlüğümüzde de kısaca projeden bahsetmiştik, hatırlayanlar vardır (yoksa da buraya tıklayarak bir önceki seferin izlenimlerine bir göz atabilirsiniz) Gelelim bu haftanın […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: