Sinek Sekiz Defterlerini Nasıl Yapıyoruz?

Haziran 8, 2009

187
El yapımı defterlerimizle ilgilenenler “nasıl yapıyorsunuz?” diye soruyorlar. Gerçi yapım sürecini mümkün olduğunca paylaştık şu ana kadar, ama şu sıra hummalı bir çalışma içinde olmamızın da etkisiyle daha detaylı fotoğraflar çekebildik ve meraklıların merakını gidermek için yayımlamaya karar verdik.
Yukarıda, taşıma çantasının içinde kullandığımız temel malzemeleri görebilirsiniz; demir cetvel keserken kendisi kesilmediği için en gerekli aletlerimizden biri oluyor her zaman. Yanında japon dikişlerinin deliklerini açmak için kullandığımız bir el delgeci var, onun sağında ince uçlu küçük makas; kapağı ciltlerden özellikle küçük kesikler için gerekli, x-acto yine özel kesikler için, beyaz görünüşlü parça ise kemikten yapılmış bir alet, kağıt katlamak için daha iyi bir seçenek yok, sonraki ceplerde ise farklı uçlarda delgeçler var.
188
Bu fotoğrafta da forma ve kapak kartonları var. Soldaki formaları oluşturmak için ilk önce A4 boyutundaki kağıtları giyotinle ortadan ikiye kesip sonra da kemik katlayıcı yardımıyla ortadan ikiye katlıyoruz. Koptik dikişli defterlerde 7 forma kullanıyoruz ve her bir formadaki 6 yaprak tek tek elde katlanıyor, yani toplam 84 sayfa..
186
Katlanan formalar,ortadan açılıp yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi ahşaptan yapılma özel bir aletin içine yerleştiriliyor ve iğneyle deliniyor. Bu alet sayesinde deliklerin arasındaki mesafeyi eşit olarak ayarlamak ve her bir formadaki deliğin yerini aynı şekilde delmek mümkün oluyor. Her bir formada 4 dikiş var. Bir defterde ise 7 forma. Yani 28 delik açıyoruz bir defter için.  
Fyüff! Yazarak anlatınca insan daha çok yoruluyor. Hadi biz defterleri yapmaya dönelim. Daha delincek yüzlerce forma, kesilecek onlarca parça var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: