Soğan ve Karagöz Börülce Dikimi

Haziran 9, 2009

195
Ne zamandır kurusunu kullanmak için yeni bir soğan dikimi yapmak istiyorduk. Bu yüzden yeni güverler -Bodrumca’da küçük soğan demek- almıştık pazardan, 1 kilosu 1 liraya. Bir kilodan çıkan 50-60 civarı küçük soğanı, bostanın karşısındaki mandalinlerin altına, hafif de olsa güneş olan bir alana dikiverdik geçen gün.
196
Arkalarına da Bodrum pazarındaki Meyve Mirası tezgahından aldığımız karagöz börülcelerini koyuverdik. Damla akıllılık edip börülceleri önce birkaç gün suda bekletip çimlendirmişti. Böylece topraktan çıkıp kendilerini göstermelerinin birazcık daha çabuk olucağını umuyoruz. Bakalım..

Reklamlar

2 Responses to “Soğan ve Karagöz Börülce Dikimi”


 1. Tadına doyum olmaz ki şimdi onların. Kıskanmadım desem yalan olur hani :)Bakalım ne kadar sürede filizlenecekler…Sevgiyle kalın…

  Not: Mösyönün hikayesini okurken gözlerime inanamadım. Bu insan suretine bürünmüş varlıklardan ne yazık ki o kadar çok var ki bu dünyada…Ama sizin gibi vicdan sahibi ve sevdiği canlıyı sahiplenme konusunda bu kadar ısrarlı olan kişiler olduğu sürece (fazla rastlamasamda son zamanlarda) bu kabadayıların şansı da azalıyor. Çok sevindim Mösyönün tamamen sizin olmasına. Eğer ben o adamın yerinde olsaydım,, köpeğim bir başkasını tercih ediyor ve benden kaçıyor diye oturup kendimi sorgular ve insanlığımdan utanırdım…Ama nerede o beyefendide o kadar akıl!

 2. sineksekiz Says:

  Aslına bakarsanız eleştirel yaklaşıma çok açık bir konu; sahiplenmek. Sahibi olmak fiili, sahip olan bir özne ve sahip olunan bir şey (ki bu insan, hayvan ya da bir nesne olabilir) içeriyor. Bu konumlanma içindeki belirleyici özne (sahip olan) sahibi olduğuna istediği, dilediği, kendi belirlediği şekilde davranmaya “hakkı” olduğu fikriyle yaklaşıyor. Mösyönün hikayesindeki “canavar”ın mösyöye şiddet uygulayabilmesi bu bağlam yüzünden meşrulaşabiliyor. Canavar sahip, köpekle olan ilişkisini tamamen kendisinin sınırlarını belirlediği bir ilişki olarak algılıyor zira..
  İnsan olmanın doğaya, hayvanlara karşı doğrudan hiyerarşik bir üst konum verdiği fikrine kapılmamak gerek..

  Yorumunuz sayesinde böyle bir parantez açmaya olanak bulduk.. Teşekkürler ederiz.

  bizden de bir not: web günlüğünüzü takip ediyoruz, yorum yazmak istediğimizde bir kaç kez hata verdi site.. Bodrum’a yerleşmiyor olsanız da belki bir gün yolunuz düşer. Her zaman bekleriz beraber bir limonata içmeye :)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: