Meyve Mirası’nın Bodrum Pazarındaki Tezgahı

Haziran 27, 2009

217
Dün öğleden sonra, Slow Food Gençlik Gıda Hareketi’nin ilk fanzinin sayfalarını gönderir göndermez Meyve Mirası‘nın Bodrum pazarındaki tezgahına yetişmek, Esin’i, pazarcı teyzeleri ve yerel tohumlardan yetiştirdikleri meyve, sebzeleri görmek için yola düştük. Bahçemizden çıktık, Bodrum otogarının hemen arkasında her cuma kurulan meyve-sebze pazarına vardık.
Daha önce bahsetmiştik ama bir kez daha hatırlatmak isteriz; Meyve Mirası projesi, Muğla yöresinin yerel meyvelerinin envanterini çıkarıyor ve bu ürünlerin sürdürülmesi için çiftçinin ürettiklerini satabilmesine destek veriyor. Bu yolla da yavaş yavaş unutulan yerel türlerin yeniden kendine bir yer bulması hedefleniyor. İki hafta önce, tezgahın ikinci kere görücüye çıktığı gün bu birbirinden taze ve lezzetli ürünleri görmeye gitmiş, web günlüğümüzde de kısaca projeden bahsetmiştik, hatırlayanlar vardır (yoksa da buraya tıklayarak bir önceki seferin izlenimlerine bir göz atabilirsiniz)
218
Gelelim bu haftanın rengahengine… Bu hafta ilk dikkatimizi çeken, tezgahın hemen önündeki, Hasanlar köyünden Fatma Uzun’un orak armutları oldu. Hemen arkasında İkiztaş köyünün taze barbunyaları, Kuzkayalı Dudu teyzenin turpları, Ayşe teyzenin naneleri vardı. Yerel tohumdan yetişmiş iki çeşit kabak yanyana dizilmişti, dağ kekikleri ve otları en arkadaki sepetten bile kokularını duyuruyordu. Deniz börülcelerine milli, kumlu topraklarda yetiştiği için Bodrum’da çorak da dendiğini tezgaha gelen bir müşteri sayesinde öğrendik, Esin’le ve genç çiftçi Pelin’le bol bol sohbet ettik.
219
Taze sebze ve meyvelerin, her birinin üzerinde hangi köyden geldiği ve kimin yetiştirdiğinin yazılı olduğu poşetlerdeki bakliyatın, ev yapımı salçaların yanında bir de bu kavanoz vardı tezgahta. Çimlendirilmiş buğday ve mercimek.. Bilmeyenler varsa hemen söyleyelim; özellikle buğday çimi inanılmaz bir besin deposudur, birçok kaynakta vücut direncini arttırıcı özelliğinden bahsedilir. Yapması ise bir o kadar kolaydır. Buğdayları su dolu bir kaba koymak, üzerini temiz bir bezle kaplayıp arada sırada da sularını süzmek çimlendirmek için yeterlidir. Aynı bu fotoğrafta olduğu gibi.. Çimlenmiş buğdayları salataya karıştırıp ya da sade olarak yiyebilirsiniz.
Bu arada tezgahta ürünleri olan Kuzyakalı Ayşe teyzeden leziz bir fava tarifi aldık, bir sonraki yazıda detaylarıyla paylaşacağız. Bu yazıyı bitirmeden önce ise son sözümüz Muğla yöresinin çiftçilerini ve atadan kalma yerel ürünlerini desteklemek isteyenlere: Her cuma Bodrum pazarında B62 numaralı alanda Meyve Mirası tezgahı kuruluyor, kaçırmayın, siz buralarda değilseniz tanıdıklarınıza haber ediverin.

Reklamlar

4 Responses to “Meyve Mirası’nın Bodrum Pazarındaki Tezgahı”

 1. Yeşim Güriş Says:

  Neden hala ısrarla GDO,neden hep yıkım???
  Şu kavanozun içindeki şifayı başka hangi labratuvarda yaratabilirsiniz ki!!!Ayşe teyzelerimizin 10 bin yıllık bilge şefkatini hangi yapay genle enjekte edebilirsiniz insan ruhuna!!?
  Yapmayın gözünüzü seveyim,kıymayın tohumlarımıza ve gelecegimize…Para kazanacak eminim bir sürü sizin ahlakınıza uygun alan daha vardır.Ağaç ekemiyorsunuz anladık,bari KESMEYİN.YAKMAYIN.YOKETMEYİN.Ağaçları biz elele dikeriz yeter ki gölge etmeyin!Bu miras hepimizin.

  Sizin alınız al inandım!
  Morunuz mor inandım!
  Ben tam kendime göre,
  Ben tam dünyaya göre…
  Ama sizin adınız ne?
  Benim dengemi bozmayınız!

  Sokaklar şöyleymiş,
  Ağaçlar böyleymiş…

  Sevgiyle kalın
  Yeşim Güriş

 2. TOPRAK TARIM Says:

  Bodrum’da tarımsal faaliyetlerde bulunan toprak gönüllüleriyiz. Yapmakta olduğunuz işi tamamen destekliyoruz. Elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız.

  Selamlar,

 3. sineksekiz Says:

  Merhaba, mesajınız için teşekkür ederiz.
  Sizlerle tanışmaktan mutlululuk duyarız. info@sineksekiz.com adresine mail atar mısınız? Böylelikle doğrudan iletişime geçebiliriz.

 4. Necdet Icten Says:

  Thank you for writing this, I can not find an information which is so clear and through up to now.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: