Kuruşehir’de Bir Pencere

Temmuz 10, 2009

235
Ankara, nam-ı değer Kuruşehir’de, bahçeye, ağaca, kuşa değil de sokağa açılan pencerelerin kapalı perdeleri arkasında,  işle geçen günler.. Çeviri ve düzeltiler Bodrum’da sakince sürerken, resmi işlerin izini Ankara’nın keşmekeşinde sürdük. Birkaç gün sonra kabaklara, kitaplara, cırcır böcekli gecelere geri dönüş!

Reklamlar

3 Responses to “Kuruşehir’de Bir Pencere”


  1. Maalesef sadece 1 gün olan iznimi kızımı görmeye giderek değerlendireceğim. Atölyenize katılmayı çok isterdim gerçekten…Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim. Reçele gelince…Bildiğim şekersiz bir reçel tarifi yok. Şekersiz reçel yapılabildiğini bilmiyorum :) Ama yarın mutfaktaki tüm şeflere sorup öğreneceğim ve varsa size bildireceğim :) Sevgiler…


  2. Bugün şeflere şekersiz reçeli sordum. Şekersiz reçelin çok tatsız olacağını, şekerin hem meyvenin tadını öne çıkardığını hem de meyveyi/reçeli bozulmaktan koruduğunu söylediler. Belki de onlar bilmiyorlardır. Ben de ilk defa sizden duydum çünkü.

    Başka tariflere ihtiyacınız varsa seve seve yardımcı olurum. Hazır şeflerle birlikteyken :) Sevgiler…

  3. sineksekiz Says:

    Evet, şefler haklı. Safi meyve ile tadı ve kıvamı iyi olmayabilir. Fakat bildiğim kadarıyla şeker yerine elma suyu da kullanılabiliyor reçel yapımında, kıvamı biraz daha marmelata yakın oluyor. DOĞA markasının ürettiği, üzerinde “meyve ve elma suyundan imal edilmiştir, şeker katkısı yoktur” yazan reçelleri var. Acaba şefler böyle bir tarif biliyor mudur Hande Hanım?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: