Arkadaşların ve Ağaçların Hediyeleri

Temmuz 18, 2009

242
Bu en aşağı 70 senelik bir ağaç ve her gün bize bir kase karadut veriyor. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği arasındaki öğünümüzü ondan çıkarıyoruz. Dallarına çıkmamıza ses etmiyor o yüzden merdivenimizi gövdesine dayadık, alt yapraklaraki dutlar olgunlaşadururken, güneşe daha yakın üst dallardaki tombul kara dutları toplayabiliyoruz. Uğruna şiir yazılacak kadar, sevgiliyle eş tutacak, Bedri Rahmi‘ye dizeler yazdıracak kadar güzel..Bize yemiş ve şiir hediye ediyor:
Karadutum, çatal karam, çingenem  / Nar tanem, nur tanem, bir tanem / Ağaç isem dalımsın salkım saçak / Petek isem balımsın ağulum / Günahımsın, vebalimsin. / Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan / Yoluna bir can koyduğum / Gökte ararken yerde bulduğum / Karadutum, çatal karam, çingenem / Daha nem olacaktın bir tanem / Gülen ayvam, ağlayan narımsın /Kadınım, kısrağım, karımsın.
236
Kuruşehirden dönerken getirdiğimiz bu bavulda ise arkadaşlarımızın bize armağan ettikleri şeyler var; Burcu’nun çaydanlığı, kağıt lambası, avokado çekirdeği, Linda’nın ekmek sepeti, annemin mermer havanı, Aykız’ın üzeri balıkçı resimli kutusu, babamın bıçakları, tahta kaşıkları, İtalya’dan gelen kitaplar… Onlar da ağaç gibi, dallarını değil ama ellerini uzatıp bize hediyeler sundular, ağaçlar kadar güzel, güneşli, bereketli yürekleri…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: