Meyve Mirası’na Etiketler Yaptık

Temmuz 18, 2009

246
Geçen hafta Ankara’da olduğumuz için gidememiştik ama dün yine Bodrum pazarında, Meyve Mirası’nın tezgahındaydık. Hafta içi Esin’le buluşup, paketlenen bulgur, zeytin gibi ürünlerin üzerine bilgilendirici etiketler hazırlamıştık. Perşembe gecesinden poşetlerin üzerine yapışacak, kavanozlara takılacak bütün etiketlerin tasarımını bitirdik, çıktıları aldık, düzgünce kestik ve Cuma sabahı erkenden pazara doğru yola çıktık.
248
Tezgahta kavanoza konmuş olan zeytinler için iki çeşit etiket yaptık: kapaklara takılanların üzerinde “Muğla yöresinin atadan kalma lezzetleri” ibaresi var. Kavanozun üzerine yapıştıralanlarda ise üreticin adı, köyü, ürettiğinin cinsi, miktarı ve fiyatı yazıyor.  Bu etiketleri bir öbek halinde satılan kekik, adaçayı, kantaron gibi bitkilere de taktık.
243
Şunu da söylemeden geçmeyelim: bu hafta tezgahtaki ürünlerin çeşitliliği göz dolduruyordu, en sağda kuru bakliyat, zeytinler, baharatlar vardı. Yerli mercimek, börek bakla, çitlembik, kara kekik, dağ nanesi, hacımıstan bulgur ve buğday, Milas zeytini (bastırma ve dilme olarak iki çeşit) ve adaçayı Hasanlar Köyü’nden Fatma Uzun’dan gelmeydi. Ayrıca şimdi nereden geldiğini hatırlayamadığım, bizim bahçede de iki ağacı olan kurşun eriklerinden de 1 kilo kadar vardı. Sebzelerden deniz börülcesi, bamya, kabak, kabak çiçeği ve beppe tomata da yanyana dizilmişti.
249
Beppe Tomata kulağa sanki İtalyanca’dan devşirmeymiş gibi geliyor halbuki halis muhlis yerli bebek domates için Bodrum ağzından çıkma kelimeler ikisi de. Sebzeler gibi dil de burada canlı, organik;yaşıyor, ağızdan ağıza, köyden köye değişiyor, farklı şekillere giriveriyor.
247
İşte bu da son fotoğraf, tezgahın genel görünüşü, üreticilerden Fatma Uzun’un kocası Cemal ve salkım saçak deniz börülcelerini düzeltirken kocaman gülümseyen Esin. Her cuma Bodrum pazarında B24 no’lu yerdeler, bu civardaysanız kaçırmayın, bu da son sözümüz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: