Yol Kenarındaki Lezzetler: Frenkinciri ve Böğürtlen

Temmuz 18, 2009

241
Bütün bir günün sıcağı, yerimizden kalkmadan çalıştığımız için akşamüstüne doğru iyice içimize işlemiş oluyor. Yapılacak tek şey denize girmek olduğundan kalkıp son gücümüzle sahile doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 20 dakikalık yürüyüş bizi Kadıkalesi’nin sahiline çıkarmaya yetiyor. Dalgalı mı soğuk mu, çamurlu mu yosunlu mu demeden cup diye atlayıveriyoruz. Atlamazsak sıcaktan pişen kafaların kısa devre yapma olasılığı çok yükseliyor.
Neyse, sahile yürürken yol kenarında büyüyen bir sürü muhteşem bitkinin yanından geçiyoruz; asıl anlatacağımız onlar. Mesela şu yukarıdaki dikenli kaktüs! Kendisinin latince ismi opuntia, bizde Frenk inciri diye geçiyor, buranın yerlileri ise kısaca frenciri diyor. Çok lezzetli meyveler veriyor, şimdiden çıkmaya başladılar ama olgunlaşmaları Ağustos’u bulur. Kaktüsten çıkan bu armutumsu meyveler yavaş yavaş sararıp sonunda turuncu bir renk alıyor, işte o zaman yiyebilirsiniz. Ama çok dikkat edin, üzerlerindeki büyük dikenlerden ayrı bir de incecik tüy gibi dikenleri var. Tekniğini bilmeden toplamaya kalkarsanız günlerce elinizde cımbız diken ayıklarsınız. Yaklaşın da işin sırrını söyleyelim: Bu meyveleri dibinden kesip bir torbaya atıyorsunuz ve torbanın içindekileri tazyikli suyun altında uzun uzun sallıyorsunuz ki su dikenleri temizlesin, sonra da bir bıçakla dikkatlice kabuğunu soyuyorsunuz. Sonra da afiyetle mideye.
239
Böğürtlenler ise frenk incirlerine göre çok daha zahmetsiz ve aslına bakarsanız birkaç misli daha lezzetli. Şu anda onlar da tam olgunlaşmış değiller. Ağustosu bekliyoruz elimizde tabaklarla yol kenarına düşmek için. Geçen sene Eylül’de yaptığımız pastaların üzerini bu böğürtlenlerle kaplamıştık, mmm muhteşemdi.

Reklamlar

2 Responses to “Yol Kenarındaki Lezzetler: Frenkinciri ve Böğürtlen”

  1. deniz Says:

    Ben “opuntia”nın adını “Kaynana dili” diye biliyordum. Bu durumda meyvelerinin adı ne oluyor acaba? :D

  2. sineksekiz Says:

    Evet bu bitkinin bir adı da “kaynana dili” Deniz, meyvelerinin adı bu durumda dedikodu, gelinçekiştirme gibi birşeyler olabilir, sözlüğe bir bakmak gerek :)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: