Kurşun Eriği Derler Bana

Temmuz 25, 2009

258
Verandanın hemen önünde, dalları meyvelerin bereketiyle aşağı doğru sarkmış 2 erik ağacı var. Bildiğimiz can erik gibi değiller, mürdümden ise çok uzaklar. Meyveleri neredeyse olgun bir üzüm tanesi büyüklüğünde, enginar çiçeklerine benzeyen maviyle mor arası bir renkleri var; kurşun eriği diyorlar burada adına.  70 sene önce bizim bahçedeki bütün ağaçları diken Mehmet Amca bu eriklerin kendiliğinden çıktıklarını söylemişti yani yarı yabani, yerel bir tür bu kurşun eriği. 
Geçen sene keşfetmiştik bu meyvelerin lezzetini. O sıralar biraz geç kaldığımızdan, Ağustos sonunda sapır sapır dökülenleri değerlendirmiş ve 2 kavanoz reçelle bir şişe kadar da likör çıkarmıştık; ikisinde de sonuç oldukça iyiydi. Artık bu işe daha erken girişmeyi öğrendik, reçellik ve likörlük erikleri şimdiden topluyoruz.
Bu arada söylemeden geçmeyelim; Slow Food Gençlik Gıda Hareketi‘nden Ceylan, Filiz, Özge ve Levent burada olacak 11 Ağustos’tan itibaren. Dalından koparacağımız meyvelerden beraberce reçel yapacağız. Katılmak isteyen olursa bekleriz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: