Mandalina Ağaçlarını Hırsla Kesen Adam

Ağustos 22, 2009

294
Sabah saat 8. Bir önceki gece yıldızların altında uyuduğumuz damda elektrikli testere gürültüsüyle uyandık. Aşağıya baktığmızda, bizimkiyle sınır olan, kimsenin uğramadığı mandalin bahçesindeki adamları gördük. Bir tanesinin elinde testere diğerinin elinde tahra. İlk önce buduyorlar zannettik ama dallar bitip de sıra 70 senelik mandalin gövdelerine gelince basbayağı ağaçları kesmekte olduklarını anladık.
Bu cümlenin yüklemi “anladık” olmamalı… Bir insanın 70 senedir yaşayan, meyve veren ağaçların ölmesi için kendi başına karar vermesinin anlaşılacak bir tarafı yok. Bu işten aslında hiçbirşey anlamadık.
Yukarıdaki fotoğrafın tam ortasındaki boşluğu görüyor musunuz? Daha düne kadar orada nefes alan, güneşle, toprakla, suyla büyüyen bir ağacın dalları, gövdesi, yaprakları, meyveleri vardı.
Göremediğiniz kısımda ise kaybedilen miras davasıyla akrabaya geçen bir tarlanın, karşı tarafa faydalı olabilecek her türlü şeyi yoketmek isteyen sahibinin hırsı, öfkesi, kötülüğü var.
Bakamıyoruz o yana doğru… Ne yaptıysak durduramadık, dinletemedik. Ağaçların, onların üzerine konan kuşların, hepsini besleyen toprağın SAHİBİ olduğuna inandığı için hepsini tek hamleyle yoketme hakkını kendinde gören insan, geldi, kesti, biçti, gitti.

Reklamlar

4 Responses to “Mandalina Ağaçlarını Hırsla Kesen Adam”


  1. Kendi geleceğinden de neler yitirdiğini bir bilseydi…Anlasaydı…Yaşayan bir canlıyı katletme lüksünü kendinde görmek nasıl bir şey? An-la-ya-mı-yo-rum.


  2. İnsan ne zaman bitkilerin de hayvanların da bir can taşıdığını, onlardan birine kıymanın cinayet işlemekten farkı olmadığını anlayacak? Bu nasıl bir burnubüyüklüktür ki tüm bu canlıların kendisine hizmet için varolduğu fikrine sahip olur ve bu nasıl bir kendini efendi sanmadır ki onun emelleri doğrultusunda yaşar ya da ölür diğer canlılar?

  3. funda Says:

    dün yavrusu karnında olan bir ineğin katledilişinin videosunu izledim..daha doğrusu izleyemedim..bu gün de bu görüntü çok canımı acıttı..yazık çok yazık..


  4. Şehrin göbeğinde bize biraz da olsa yaşama dair umut olacak giriş katı evimizi alırken en çok ta bahçesindeki o güzelim ağaçlarını sevmiştik ve onlar için orayı tercih etmiştik. Ama daha taşınmadan evi temizlemeye gittiğimiz bir gün yokluğumuzdan faydalanıp apartmanda bile oturmayan bir cani tarafından kimseye sormadan danışmadan ağaçların kökünden kesilmiş olduğuna acıyla şahit olduk. Acısı günlerce içimden gitmedi, üstelik o ağaçlara dair o kadar çok hayal kurmuştuk. Kaç cana kıymıştı bilmeden yada bilerek, en az 10-15 yıllık 4 akasya ağacı ve 10 kadar da yeni fidanlar. :( İnsanoğlu ne kadar kötü olabiliyor…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: