“Kaybolsan da burada, unutmayacağım seni”

Ağustos 28, 2009

303
Yine sözler, kelamlar, kelimeler, dost omzu gibi imdada yetişiyor. Son birkaç gündür aklımızda Peter Gabriel’in Duvar Çiçeği adlı şarkısından dizeler dolanmakta
“Kaybolsan da burada, unutmayacağım seni
Kulak ver sesime, yapacağım elimden geleni
Yapacağım elimden geleni”
*
Yukarıdan size bakan Emüle’nin annesi, kedimiz Mehdi öldü. Ortalıkta yalanırken, yavrularını emzirirken, kıpırtısız duruşlarla güneşe, buluta, yaprağa bakarken göremiyeceğiz artık onu. Ardından yapabileceğimiz tek şey, şarkının da dediği gibi unutmamak. Hayvanları zehirleyenlerin suçlarını yüzlerine vurmak, başka canlıları da yok etmemeleri için elimizden geleni ardımıza koymamak, hayatı savunmak.
*Bu dizeleri Bülent Somay’ın Şarkı Okuma Kitabı‘ndan alıntıladık. Dizelerin geçtiği Gabriel’in Wallflower adlı şarkısının Türkçe çevirisi yine yazarın kendisine aittir.

Reklamlar

3 Responses to ““Kaybolsan da burada, unutmayacağım seni””

 1. beytepeli Says:

  Ulus Baker’e bakinirken, Mehdi’yi godum; yapanlarin yanina kâr kalmaz diyecegim ama maalesef kaliyor. Bizim kampusde rekror her yil kedi, kopek, kus, tilki olduruyor biz o kadar beddua ediyoruz ama adam cok saglikli; iste gelde isyan etme!..

  Ismi de pek karizmatikmis; ama neden mehti?.. Sadece merak. Bence artik bir kampanya baslasin ve kedilere; boncuk, kekik, tarcin, kizim, minnos adlari verilmesin!..

 2. sineksekiz Says:

  Niye mi Mehdi? “Şu yüzden” diyemeyiz aslına bakarsan; söylemesini, sesini sevdiğimizden, fonetiğinden.
  Mehdi öldü ama 4’e katladı kendini; 4 acayip isimli velet bir yaşına girdi: Bugri, Emüle, Ponyo, Pudu.

  Yapılanlardan insanların yanına kalan bir kâr yok aslında. Ölüm yaratıyorlar yok yere, kârdan sayılan o ise. Ölüm ne kadar zehirli bir sarmaşıksa yaşam da o kadar bol tohumlu kırılgan bir çiçek. Çoğaltıyor kendini, biliyor çünkü her an ölebileceğini…
  Ölümüne yaşamak böyle bir şey işte.

 3. Canan Says:

  Fotografa bakarken yanımda dokuz yaşında bir çocuk vardı ve görür görmez – ne güzel bir kedi,çok tatlı , niye öyle bakıyor ama ???? ne olmuş ,ne üzmüş onu ?diye sordu. Annesinin öldüğünü söyleyemedim,fotografa bakakaldık birlikte. Emüle ve kardeşleri güzel ve uzun yaşarlar umarız.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: