Poşet Yerine Pazar Çantası, Sepeti, Filesi,

Ağustos 30, 2009

300
Sevdiğimiz internet gezinmelerindeki bağlantılar üzerinden güzel bir siteye ulaşmıştık geçenlerde. Çok basit ama önemli bir konuyla ilgili olduğu için sizinle hemen paylaşmaya karar verdik. Pazar Filesine Dönüş adlı bu akıllı site, pazar alışverişlerinde poşet yerine çöpe dönüşmeyen, çöpe atılmayan ne kadar çok alternatif taşıma aracı olduğunu hatırlatıyor, kendi çantalarının fotoğraflarını gönderen izleyicilerle güncellenerek bununla ilgili örnekleri de arka arkaya sıralıyor. Biz de kendilerine destek vermek ve anti-poşetçilerden olduğumuzu duyurmak maksadıyla pazar çantalarımızı bir araya getirip, topluca fotoğrafını çektik:

1 numaralı sepetimiz öyle büyük ki, içinde 5 yavru kedi bütün günü rahatça geçirebilir. Nijeryalı kadınların ördüğü bir sepet bu, Afrika’dan Amerika’ya oradan da Bodrum’a yolculuk edebilecek kadar da dayanıklı.
2 numara kalın keten kumaştan bir çanta. Aslında bir kitap fuarı anısı. Koyu rengi sayesinde kir göstermiyor, yıkanana kadar bizi ele güne rezil etmiyor. Alışverişlerimiz paketli, ambalajlı ürünler değil de agaçtan, bostandan, pazar tezgahından aldıklarımız olunca çantaların kirlenip çamurlanması çabuk oluyor. O yüzden sepetlerimiz çantalarımızdan daha çok.
3 Bu sepet anane yadigarı, Türkan Teyze hediyesi. İnce uzun olduğu için baharda çiçek toplarken özellikle çok işe yarıyor, çiçekleri, dalları, yaprakları kırıp bükmeden muhafaza edebiliyor.
4 İşte birim bez çanta! Düz keten, omza asılmalık, içinde az şey olunca elde sallaya sallaya gitmesi de zevkli olur.
5 ve 6 inciriyle meşhur Aydın’dan. Şehre yaklaştığınızı yol boyunca dizilen incir tezgahlarından anlarsınız. Bu tezgahlar aynı zamanda bu güzelim sepetleri de satarlar tanesi 1-2 liraya. İncircilere de çingeneler verir, asıl onların zanaatidir. Büyük olanı daha ağırca şeyleri taşımak için idealdir, soğandır patatestir bizde bu sepetle alınır.

Böylesine emeklerle oluşturulmuş nesnelerin, doğayla dost eşyaların yanında beyaz market poşeti gerçekten yüzüne bakılmayacak çirkinlikte gelmiyor mu size de? Şuursuzca alıp atılan o poşetler yaşadığınız şehirlerde etrafta gözükmüyor zira her akşam vakti sokağınızın başında durup çöpleri toplayanlar alıp daha büyük çöplüklere götürüyorlar onları. Ama şehrin dışına çıksanız ve mesela bir kış ertesi yağmurlarla taşan bir nehir olsa yakınınızda, çalılara, ağaçların alçak dallarına takılmış, etrafa saçılmış yüzlerce poşetle karşılaşabilirsiniz. Çöpe attığınız birçok şey, yemek artıkları, kağıtlar bir şekilde toprağa karışır ama poşetler zombi gibi aynen size geri döner, 400 yıl sürer yok olmaları. Almayıverin marketden çıkarken artık, yanızda devamlı kullanabileceğiniz şeyler taşıyın. Düşündüğünüzden de kolay aslında, bir deneyin.

Reklamlar

4 Responses to “Poşet Yerine Pazar Çantası, Sepeti, Filesi,”

 1. tijen Says:

  O zaman hemen üzüm kurutmaya! (Sepet ve bez çantaları seven biri olarak bu fotoğrafı çok sevdiğimi söylememe gerek yok herhalde. Daha dün pazardaki teyzeler sepetin ne güzel senin öyle dediler…)

 2. tenkit Says:

  Çocukken kullandığımız yegane taşıma gereciydi pazar fileleri. İçindekiler biraz yekün olunca parmaklarımı acıttığını, naylon türevi olanının bir avuca sığabildiğini, yününmsü iplikten olanının biraz daha kabarık kaldığını ve sıklıkla düğüm olduğunu hatırlarım.
  Gündelik yaşamda kullanıma en uygun taşıma gerecinin keten vs türü bez çantalar olacağını düşünüyorum.

 3. sineksekiz Says:

  Merhaba Tijen, pazarcı teyzeler bizim de elimizde sepet görünce seviniyorlar, çok hoşlarına gidiyor. Tezgahcılar ise poşet almadan tartılarındakileri sepetimize boşaltmalarını istediğimizde ilk önce bir garipseyip sonra “ah keşke herkes böyle yapsa, biz de poşet almaktan kurtuluruz, yıllk 1 milyar poşet masrafımz var” diyorlar.
  Bir de pazardan aldığımız peynire, süte çözüm bulsak keşke,hep sonradan atılacak plastik kaplar kullanılıyor..

 4. sineksekiz Says:

  Evet fileler düğüm olmaya müsait, bir de içlerine hacimli değil de ince uzun şeyler konulduğunda aralardan fire veriyorlar. Bez çantaların kullanımı dediğiniz gibi özellikle şehir alışverişlerine daha uygun.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: