Bayram Hediyesi

Eylül 19, 2009

328
Yarın bayram, bizim bayramlık hediye kutumuzda ise -şaşırtıcı değil tabi ama- kitaplar var.  Bazıları kendimize, bazıları eşe dosta. Kendi kitaplarınız nerde diye sorarsanız hepsinin dosya dosya oluşmakta olduğunu söyleriz. Bugün Özge’den geldi mesela, bir bitmiş çeviri dosyası daha; Vandana Shiva‘nın Petrol Değil Toprak adlı kitabı basılıp, son okuması ve düzeltisi yapılmak üzere hazırlandı. Yayın listemiz tamam oluyor ama yavaş yavaş, sindire sindire, özene bezene.
Yukarıdaki kitaplar da böyle emeklerle oluşuyor işte; telifi, çevirmeni, son okuması, düzeltisi, dizgisi, kapağı… Her biri kendi içinde bir yolculuk içeriyor. Neyse asıl konuya gelip merak edenlere bayramlıklarımızın listesini verelim:

Doğa: 
Bu aslında çok genel bir konu başlığı ama hepsinde bir doğa vurgusu olduğu için böyle biryerde toplanmaları mümkün oluyor. Mesela:
Dorris Lessing’in Kediler adlı kitabı ve Barbara Kingsolver’ın Hayvan, Sebze Mucizesi ve  Prof. Ali Demirsoy’un nehir söyleşisi Doğaperest

Edebiyat: Bu kategoride de sıkı edebiyat var mesela J.M. Coetze’nin Barbarları Beklerken‘i ve Virginia Woolf’un Dışa Yolculuk‘u ve Marguerite Yourcenar’ın Doğu Öyküleri.

Teori:  Felsefe her zaman iyidir… Ronald Bogue’dan Deleuze&Guattari, James W.Bernauer’den Foucault’nun Özgürlük Serüveni, Deleuze&Parnet’den Diyaloglar.

Türkiye: Bize dair içeriden incelikli yorumlar mesela Pınar Öğünç‘ün İnce İş’i.

Herkese bir köşede sakince kitap okumaya zaman bulabileceği, huzurlu, mutlu bir bayram diliyoruz! küçük bir not >> Anketimize cevap yazmayanlar, haberdar olmayanlar  iki yazı aşağıya baksın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: