Bir Sonraki Mevsim için Tohum Saklamak

Eylül 25, 2009

337
Bu küçük kağıttan pakedin içine bir arkadaşımızın evinde yediğimiz, organik bir yerel biber türünün tohumları var. Yaz ekimi için saklayalım dedik ve size bu vesileyle tohum saklamakla ilgili birşeyler yazalım istedik. İlk önce şunu söyleyelim; bir sonraki mevsim için tohum saklamak, çok bayılarak yediğiniz bir sebzeyi yiyip bitirdikten sonra yeniden üretmek çok kolay! Şöyle ki:
Afiyetle mideye indirmeden önce sebzenizin tohumlu kısımlarını çöpe atmayıp da bir küçük kaba sıyırırsanız birkaç güne kuruyorlar. Sonra da alıp bir kağıdın, kağıt havlunun içine koyup paketliyorsunuz. Yaz sebzelerinden diyelim Eylül sonunda aldığınız tohumları  yaklaşık 7 ay sonra, ilk cemre düşüp de toprak ısınmaya başladığında saklandıkları yerden çıkarabilirsiniz. Bu küçücük tohumların yavaş yavaş büyümelerini, gelişip canlılara besin olacak meyvelerini vermelerini izlemek inanılmaz bir şey! Bahçeniz varsa bahçenizi elinizdeki tohum sayısına göre ayarlayıp yekten dikimi dışarıdaki toprağa yapabilirssiniz. Ama bahçeniz yoksa da birçok sebzeyi evde, balkonda, saksıda, biraz derinliği olan ve toprakla dolu herhangi bir kapta büyütmeniz mümkün.
338
Çevirisi bitip, düzeltisi süren kitaplarımızdan olan “Gıdanın ve Tohum Geleceği için Manifestolar” işte bu konunun yani; tohumların, yerel çiftçiliğin ve yörelere has biyoçeşitliliklerin bizzat herkesin uğruna  mücadele vermesi ve varolanı korumak adına uğraşması gerektiği değerler olduğunun altını çiziyor. Hem de kalın kalın. Sevdiğiniz domates, salatalık, biber, fesleğenin besin değerini yitirmiş yapay ürünlere dönüşmemesi için siz de birşeyler yapabilirsiniz. Doğanın, geçmiş nesillerin ve farklı kültürlerin bizlere armağanı olan tohumları çoğaltın, dikin, yeniden toprağa döndürmeye çalışın. Yediklerinizle olan bağınızın, sevgi, hürmet ve incelik dolu ilişkinin kaybolmasına izin vermeyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: