Yerel Pazarlar, Yerel Masallar

Eylül 30, 2009

260
Kitaplarını başucumuzda tuttuğumuz sevgili Tijen İnaltong’un web günlüğünde geçenlerde bir bez bebek fotoğrafı görünce aklımıza arşivde duran bu fotoğraf geldi. Bu resmi yaz ortasında, Bodrum meyve sebze pazarındaki Meyve Mirası tezgahına yardım ederken çekmiştik. Bebekleri yapan, hemen arkamızda duran güleç yüzlü köylü bir hanımdı, tarlasında yetiştirdiği hormonsuz sebzelerin yanında bir de el emeği işlerini sergiliyordu.
Binbir renk ve kokunun birbirine karıştığı, her köşesinden hayat fışkıran sebze pazarları ve pazar kültürü, birçok muhteşem şey gibi giderek daha az bulunur hale geliyor. Şehirlerde yemek alışverişinin keyif değil cefa vermesi ne fena..
Bu arada Tijen Hanım yazısında yerel pazarlar gibi kaybolmakta olan bir şeye daha değinmiş; Masallara. Yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Masalsız, pazarsız kalmamanız dileğiyle..

Reklamlar

One Response to “Yerel Pazarlar, Yerel Masallar”

  1. tijen Says:

    Ne muhteşem şeyler değil mi? Masallar gibi, yerel tatlar gibi elişleri de hızla yitip gidiyor. Bayıldım ben bu bebeğe, işlenişindeki naifliğe. Çok teşekkürler size!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: