Şehirden Organik/Doğal Besinlere Ulaşmak

Kasım 1, 2009

385
Cumartesileri Bodrum’dan sonra bu çevrenin en bereketlilerinden olan Turgutreis pazarının kurulur. Market alışverişinden kaçındığımızdan, kimyasal kullanmadan üretim yapan az sayıdaki çiftçinin ürünlerini, köylü teyzelerin topladığı mevsime özel otları ve bu yukarıdaki çintar mantarları gibi az rastlanan lezzetleri almak için bu pazara uğrarız her hafta. Pazar yolunu bisikletle katedip, etrafa baka baka, yağmur yağmışsa toprağın kokusunu içimize çeke çeke pedal çeviririz. Bir de giderken yanımızda kendi poşetlerimizi götürürüz ki poşet üretimimiz artmasın. Tezgahların çoğu bu durumu sevinerek karşılıyor hatta bazıları yıllık 1000 tl’lik poşet aldığını söyleyip herkesin kendi poşetini /çantasını getirirse üreticinin de bu masraftan kurtulacağını söyleyip bize teşekkür ediyor :)
384
Bisikletin arka tekerleğinin üzerine monte edilen bu heybeye de aldıklarımızı koyuyoruz, dönüşte taşıması çok pratik ve kolay oluyor. Peki bütün bu anlattıklarımızın başlıkla ne ilgisi var?
Şehirdeki yemek alışverişinin buradaki düzenden daha farklı olduğunu ve tüketilenlerin genellikle marketlerdeki paketli, plastikli, onlarca aşamadan geçerek raflara dizilmiş ürünler olduğunu biliyoruz. O yüzden bu yazıda şehirde yaşayanların doğal/organik ve taze besinlere nasıl ulaşabileceklerinden bahsedelim istedik.

Organik Pazarlar
İstanbul‘da 3 senedir kurulan, ekolojik ürünlerin satıldığı bir halk pazarı var. Bileni çok ama bahsetmemek de olmaz. Şişli’de yeri, Türkiye’nin her yerinden gelen çiftçiler, üreticiler, gönüllü gençlerle çok da şenlikli. Bu aydan itibaren pazarda naylon poşet yerine bez torba ve filelerin kullanılacağını da ekleyelim.  –buradan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz-
Ankara‘da ise yaklaşık 2 senedir her pazar günü Ayrancı’da, organik ürünlerin/temizlik malzemelerinin ve daha başka birçok şeyin satıldığı bir pazar kuruluyor. Sıkı müdavimleri var.
Bursa‘da geçen seneden itibaren Nilüfer Belediye’sinin desteğiyşe bir organik pazar kuruluyor. Pazarın bu seneki yeri, Fatih Sultan Bulvarı’nda Akuğur’un yanındaki alan olucak.
Antalya da 2008’den beri her pazar organik pazarını açıyor. Cam Piramit’in bahçesinde kurulan pazarın arkasında Buğday Derneği ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteği var. Kapsamlı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Topluluk Destekli Bahçeler
Bu bahçeler üyelik sistemiyle çalışıyor. Üyelerin maddi katısıyla geniş bir arazide ekolojik yöntemlerle tarım yapılıyor ve hasat bölüşülüyor. Buna en güzel örnek Ankara‘daki Güneşköy Kooperatifi. 3 yıldır, yaklaşık 100 ailenin kapısına her hafta 8-10 kiloluk karışık sebze kutusu geliyor. Detaylı bilgiler için burayı tıklayabilirsiniz.

İnternet Alışverişi
Toprakana Türkiye’nin farklı yerlerinde doğal yöntemlerle üretilmiş ürünleri görüp sipariş verebileceğiniz, üreticilerle ilgili bilgiler de edinebileceğiz şahane bir web sitesi. Kastamonu’dan pekmez, Kars’tan kaşarpeyniri, Fethiye’den portakal reçeli… dahası için buraya bir göz atabilirsiniz.

Reklamlar

3 Responses to “Şehirden Organik/Doğal Besinlere Ulaşmak”

  1. Barış Says:

    Bursa Nilüfer ve Antalya’da da organik pazar var.

  2. sineksekiz Says:

    Haklısın Barış, hemen Bursa ve Antalya’yı da ekliyoruz yazıya. Düzelteme için çok teşekkürler :)

  3. erdoğan özhan Says:

    sayın iremçağıl ve evcil hayvanları. hepinizi çok özledim. beşbinden geri saymaya başlayın bakalım.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: