Yan Tarladaki İnekler ve Kurban Bayramı

Kasım 25, 2009


Yan tarlada, 2 tane anne inek var, birkaç haftalık yavrularıyla beraber otluyor, sonsuz bir bilgelikle oturuyor, ağır adımlarla geziniyorlar. Yaz ekiminden kalan bitkileri yiyorlar böylelikle tarla hem bir sonraki ekim için hazır hale geliyor hem de ineklerin gübreleriyle besleniyor. Bu tam da doğanın kendisinde olan ve onu sürdürülebilir kılan döngüdür, insanların özellikle doğu kültürlerinin inekleri yüzyıllardır kutsal kabul etmesinin temelinde işte bu doğal dengenin sağlayıcısına duyulan saygı vardır. İnek tarım yapılacak arazilerin dönüştürücüsü ve zenginleştiricisidir, tezeği yakıt olarak kullanılır, sütü doğrudan bir gıda kaynağıdır.
Yarın arife, Cuma günü Kurban Bayramı. Birkaç gün sonra belki binlerce inek, koyun, koç “kurban” edilerek öldürelecek. Bu konuda Bülent Top’un, Açık Radyo’nun web sitesinde yayınlanan yazısındaki şu sözlere katılmamak elde değil;
İslamiyet’ten çok önce var olan ilkel bir geleneğin, kurbanın farklı dinlerde ve farklı toplumlarda birbirine benzer ve birbirinden ayrılan anlamları var. Kan akıtarak kendini felaketlerden koruyacağına inanan insanları ikna edip vazgeçirmek gibi bir gücümüz yok; buna niyetimiz de yok. Bu dönüşüm yeni kuşaklarla gerçekleşecektir. LÖSEV gibi insanların yaşamını kolaylaştırmak amacında olan  kurumlara bağış yöntemi son yıllarda yükselişe geçti. Bu değişimi geçen yıllarda gözlerimizle gördük. Bu kurumlar bağış verenler adına kesim yapıyorlar. Umarım ve dilerim ki gelecek kuşaklarda kurban bayramı geleneği devam eder ancak gerçekte hiç hayvan kesilmez, bu bağış kurumları da hayvanları öldürmez.

Reklamlar

One Response to “Yan Tarladaki İnekler ve Kurban Bayramı”


  1. Bu dileğe yürekten katılıyorum…Sevgiler…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: