Kopenhag’da Açılışa 1 gün Kala: Deniz’den Mektup Var

Aralık 7, 2009

Ekoköyler kitabımızın çevirmeni Deniz Dinçel, bir süredir Kopenhag’da. Açılışa saatler kala göndermiş olduğu e-postayı ve fotoğrafı sizinle paylaşmak istedik.  Aşağıda Deniz’in Kopenhag’dan aktardıklarını okuyabilirsiniz. (Orijinali İngilizce olan maili Egemen Özkan Türkçe’ye çevirdi).

Asteriks’in köyünden büyük salona!
İklim Zirvesi’nin üçüncü, ana toplantının ilk günü, Kopenhag

Bugün hareket ve değişim günü! Bu sabah İklim Zirvesi toplantısı için Christiania’daydım. Bugünün konusu “Yerel, bölgesel ve küresel” idi. Türkiye’de olup bitenler, yeni kurulan Türk Ulusal Ekoyerleşkeler Ağı ve düzenlediğimiz EDE eğitimleri hakkında kısaca konuşma fırsatım da oldu.
Bu arada, “Küresel Serbest Ticaret”in de cenazesi vardı.
Daha sonra köyden şehire, soğuktan sıcağa, kendini düzenleyen yapılardan çok iyi düzenlenmiş yapılara, dairelerden çizgilere döndüm: Sivil Toplum Örgütleri forumuna. Forumun Danca adı Klima Forum. Burası farklı sivil toplum örgütlerinin standlarından oluşan büyük bir mekan. Esas olarak farklı sivil toplum örgütlerinin kendilerini tanıtması ve insanlara ulaşması için kurulmuş. Burada da çarpıcı bir çeşitlilik var. Birçok farklı örgüt iklim değişikliği ve toplumsal ve ekolojik konularla ilgili bir bilinç oluşturmak amacıyla çok iyi işler yapıyor. 25 bin sivil toplum örgütü olacağını söylüyorlar. Göreceğiz. GEN’in (Global Ecovillage Network/Küresel Ekoköy Ağı) standını da burada kurmak için çalışıyoruz ve şu an yorucu bir çalışmanın ardından verilmiş dinlenme molasındayız. Fotoğrafta görebilirsiniz. Sivil Toplum Örgütleri Forumu yerel saatle akşam 6’da başlayacak, yani sadece bir saatimiz kalmış. Sonraki günlerde Forum sabah 10’dan gece yarısına kadar açık olacak.
Daha önce bulunduğum yerle şu an bulunduğum yer arasında inanılmaz bir zıtlık var! Hangisinin daha iyi olduğunu bilmiyorum!!! Ve “daha iyi”nin doğru kelime olmadığını da biliyorum. Ama burası çok daha kalabalık olacağı için daha fazla insana ulaşabileceğimiz açık. Elimizden geleni yapacağız! Elbette İklim Zirvesi toplantısı  Christiania’da devam edecek.
Şu an hepimiz açılışı bekliyoruz!

Deniz

Reklamlar

One Response to “Kopenhag’da Açılışa 1 gün Kala: Deniz’den Mektup Var”

  1. yaşın Says:

    Türkiye’ye döndüğünde seninle GEN hakkında konuşmak ve yapıyorsanız bir toplantısına davet edilmek istiyorum.

    Sevgiler,

    Yaşın.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: