İklim Zirvesi; Kopenhag’da Dokuzuncu Gün

Aralık 14, 2009

İklim Zirvesi’nde dokuzuncu gün de bitti. Kopenhag’dan izlenimlerini aktaran arkadaşımız Deniz Dinçel’de söz yine…

Herkese merhaba, 
Gerçekten inanılmaz yorgun hissediyorum! Bir iyi, bir de kötü  haberim var ve ikisini de aynı anda söylüyorum: Yarın Türkiye’ye dönüyorum. Yani bu Kopenhag’dan bildirdiğim son gün. Kötü  çünkü buradaki her şey çok güzeldi ve tüm bu bilgileri size aktarmaktan büyük keyif aldım! İyi çünkü Türkiye’yi, ailemi, arkadaşlarımı çok özledim ve çok yorgunum. 
Bugün bütün sabah konsey toplantısı vardı, konseyi ve GEN Avrupa kadrosunu fotoğrafta görebilirsiniz. Tüm öğleden sonra da GEN ve Gaia Education ailesiyle farklı toplantılarda geçti. Yani bugün toplantılar, bağlantılar, bilgi alışverişi günüydü. Bugün İklim Zirvesi’ne veya Klimaforum’a gitmedim. 
Yeni tanıştığım insanlarla çok güzel bir yerde bir arada olmak ve paylaşımlarda bulunmak harikaydı. Aslında bu akşam tüm konferansın özeti gibiydi! 
Bugün size bir çiftten bahsetmek istiyorum: Ross ve Hildur Jackson. Ekoköyler hareketine ve hatta bugün bize karşı gösterdiği cömertlikten çok etkilendim. Hildur ve Ross kim bilir ne zamandır ekoköyler/sürdürülebilirlik hareketini destekliyor! 40 yılı aşkın bir zamandır, çok çeşitli biçimlerde. Gaia Trust’ı kurmuşlar, GEN ve Danimarka Ekoköyler Aşı’nın kurucuları arasında yer almışlar ve ayrıca Gai Education ve EDE eğitim programının yaratıcı ekibindeler. Onlar hakkında aşağıda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 
Kalplerinin derinliklerinden gelen içten cömertliklerini kutlamak istiyorum. Bu sayede insanlar ilhamla, bilgiyle ve daha bütünsel yaşam biçimleriyle irtibata geçebiliyor. Şükranlarımı sunarım, Deniz. 

Hildur Jackson 1942 yılında Danimarka’da doğru ve 40 yıldır Ross Jackson’la evli. Üç oğlu ve beş torunu var. Hildur Jackson bir avukat, kültür sosyoloğu, permakültür ve ekoköy düzenlemecisi ve yazar. 1970 yılında Danimarka’daki ilk üç ortak konut çalışmasından birini başlatmış. Gaia Trust’ın (www.gaia.org), Danimarka Ulusal Ekoköyler Ağı’nın (LOS) ve Küresel Ekoköyler Ağı’nın (GEN) kurucularından. Ross ve Hildur yakın zamanda yeni bir proje başlatmışlar: EDE eğitimi verecekleri yer olan Lavengaard projesi. Hildur içinde Karen Svensson’la beraber derlediği Ecovillage Living: Restoring the Earth and her People (2002), Creating Harmony: Conflict Resolution in Community (1998)’in de olduğu kitapları yazmış; Rashmi Mayur: A Man of the New Global Renaissance isimli bir video çalışması da var.  

Dr. Ross Jackson 1938 yılında Kanada’da doğmuş ve Danimarka’daki Gaia Trust’ın başkanı ve kurucusu. Fizik, işletme ve ekonomi eğitimi almış, operasyon araştırması konusunda uzmanlığı var. Uzun yıllardır işletme danışmanı ve IT sistem tasarımcısı olarak iş dünyasının çeşitli dallarında çalışmış ve sonunda uluslararası finans konusunda uzmanlaşarak daha sürdürülebilir ve tinsel bir dünya amacıyla kurulan Gaia Trust’ın finansmanı için döviz hakkındaki deneyim ve bilgilerini değerlendirmiş. Şu anda vaktinin çoğunu yazı yazmaya ayırıyor. Bugüne kadar yazdığı kitaplar: And We ARE Doing It: Building an Ecovillage Future; Kali Yuga Odyssey: A Spiritual Journey; ve bu yaz çıkacak olan kitabı Shaker of the Speare: The Francis Bacon Story. Ross GEN Danışma Kurulu üyesi ve Gaia Education inisiyatifinin yönetim kurulu üyesi. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: