Beslenmek ve Paylaşmak

Mart 1, 2010

“Dünya, ancak onu oluşturan bütün canlıları beslerseniz beslenmiş olur.”

Vandana Shiva’nın hayatını anlattığı kitabı İyilerin Yanında’nın son okumasını yaparken bu cümleyi gördüm ve durdum. (Kitap İtalyanca orijinalinden Çağrı Ekiz tarafından çevrildi, Deniz Candaş tarafından düzeltisi yapıldı, ben yani İrem Çağıl da son bir haftadır dipköşe son okumasını yapmakla meşgulüm) Buraya yeni yazı girmek gibi bir niyetim yoktu ama Shiva’nın bu cümlesi içimde yankılandı durdu ve birşekilde dışarı çıkarmak, sessiz de olsa bir şekilde söylemek ihtiyacı hissettim. Bu cümleyle beraber Shiva şöyle diyor:
“[…] Dünya, ancak onu oluşturan bütün canlıları beslerseniz beslenmiş olur. Diğer canlıları ve türleri besleyerek, kendi gıdamızı da garanti altına almak için gereken koşulları sağlamış oluruz. Toprak kurtlarını besleyerek aslında kendimizi besleriz. İnekleri besleyerek toprağı beslemiş oluruz, toprağa besin sağlayınca da kendimize besin sağlarız. Bolluk üzerine kurulu bu dünya görüşü, toprak ailesinin üyeleri olan insanların bilincine ve bölüşmeye dayanır. Diğer canlıları fakirleştirerek kendimizi de fakirleştirdiğimizin, onları besleyerek kendimizi de beslediğimizin farkına varmak ise sürdürülebilirliğin temelini oluşturur.”
-fotoğraf küçük bostanımıza serptiğimiz tohumlardan büyüyen ve bugün birazını hasat ettiğimiz kış sebzelerinden..

Reklamlar

One Response to “Beslenmek ve Paylaşmak”


  1. Ne kadar doğru bir felsefe…Keşke herkes anlasa, anlamak için çaba gösterse…Nasıl çarptı bu paragraf beni…Teşekkürler!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: