Gizem’in Şanslı Arkadaşının Defterleri

Mart 4, 2010

Gizem bize beğendiği bir defter modelinin fotoğrafını gönderip, çok sevgili bir arkadaşı için benzer bir şey yapıp yapamayacağımızı sormuştu; taa bir hafta önce.  İstediği, a5 boyutlarında (yani bir dosya kağıdının yarısı), ortadan “pamplet” dediğimiz tarzda dikilmiş, kapağa bağlı bir ipin yatay olarak defteri sardığı bir modeldi.
Gizem ayrıca arkadaşının bir mimar olduğunu, bolca çizim yapıp eskiz çizdiği bilgisini de vermişti. Bütün bu verileri aldıktan sonra, 2 adet yapacağımız bu özel defterler için malzeme seçimleri yapmaya koyulduk..
Öncelikle kapağa karar verdik; salpa, artık derilerin geri dönüştürülmesinden oluşan, deri kadar yumuşak, dayanıklı ama karton kadar da ince bir malzeme. Aslında hiçbir ürünümüzde bilinçli olarak deri kullanmıyoruz fakat salpa artık parçalardan oluştuğu ve geri dönüşümle elde edildiği için doğa dostu sayılabilir.. O yüzden tamam ve özellikle yoğun kullanımda olacak, dolayısıyla da çabuk yıpranmaması gereken bir defter için ideal. Yumuşacık olduğu, bükülüp kırılmadan da etkilenmediği için salpa‘ nın şahane bir seçim olacağını düşündük ve defterlerin yapımına başladık (özel not: bu malzemeyle tanışmamız Sinek Sekiz Defteri’nin AR-GE departmanı! olarak çalışan biricik arkadaşımız, junior akedemisyen, yetenekli tasarımcı Anıl Ilgaz sayesinde olmuştur; kendisi buradan selamlarız)

Kapağın iç kısmı için de kumaş kullanmaya karar verdik. %100 pamuklu kumaşlar son zamanlarımızın favorisi. Şu sıralar çokça kapak içlerinde kullanıyoruz yakında ise kapağın tamamın kumaşla kaplanacağı modeller hazırlayacağız.
…Gizem’in arkadaşının defterine ne mi oldu? Çoktan bitti, paketlendi, yola çıktı, İstanbul’a vardı, yeni yazarını sevindirdi bile :)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: