Şehirleri Şirket Zannederek Yönetmek

Mart 10, 2010

Ankara’da yaşayan bir arkadaşımız şehirdeki ulaşım skandallarından dem vurdu. Kamu yararını gözetmeden yapılan “keyfi” zamlar üzerine açılan davaları kaybeden Melih Gökçek, bunun üzerine sefer sayılarının azaltılmasına karar vermiş. Şehir plancısı olan arkadaşımız bizden, TMOB Şehir Plancıları Odası’nın olan bitenlerle ilgili basın açıklamasını duyurmamızı rica etti. Aşağıda alıntıladığımız metnin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz:
[…]
Belediyenin temel işlev ve görevlerinden biri olan ulaşım hizmetleri konusunda Ankara Belediye Başkanının yapmış olduğu açıklama belediyenin Ankara Halkını cezalandırmayı seçtiğini ortaya koymuştur. Sayın Gökçek ne yazık ki mahkeme kararlarının sonuç kısmında yer alan “dava konusu idari işlemin iptaline” ibaresinin arkasına saklanmakta ve mahkeme kararını uygulamaktan başka çaresinin olmadığını iddia etmektedir. Oysa Mahkemelerin bugün gündemde olan bu kararlarında, Belediyeye hiçbir şekilde zam yapamazsın denmemektedir.

Mahkemeler açıkça ve sadece ulaşım ücretlerine yapılacak zamlar belirlenirken hukuka uygun olması, keyfi şekilde değil, bilimsel bir araştırma sonucunda somut bir gerekçeye dayanması ve kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarının da bulunduğu bir toplantıda bu kararın alınması gerektiğini ifade etmektedirler. Ancak ne yazık ki Sayın Gökçek tarafından bu kararların içeriğinden hiçbir şekilde bahsedilmemekte ve halkın yanılgıya düşmesi sağlanmaktadır.

Reklamlar

2 Responses to “Şehirleri Şirket Zannederek Yönetmek”

  1. nalan cantav Says:

    sorunun bir başka şekli;
    şehirleri yönetmeye neden talip olunur ?
    ?

  2. ilke Says:

    Cevap veriyorum tabii ki halkın üzerinden dünyalığını yapmak ve tüm soyunu sülalesini zengin etmek için…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: