Bostanlar Bahar Ekimine Hazırlanıyor

Mart 15, 2010

Zaman ne hızlı akıp geçiyor; geçen hafta bugün, bostanını bahar ekimine hazırlamaya yardım etmek için Bibi’nin evine gitmiştik.  Buraya yarımadanın en güzel evi desek yeridir, hele böyle bahar zamanı, vadideki her şey rengine bürünmüşken.

Bibi 14 senedir arazisinde kendi sebzesini ve şifalı otlarınıyetiştiriyor, tohumlarını bir sonraki mevsime saklıyor. Ektiklerinin içinde tatlı patatesten, limonotuna onlarca çeşit var. İşin sırrı tabii ki toprakta.
Arazide birçok kompost alanı var; yabani otlar ve mutfak artıkları burada çürüyerek zengin içerikli bir çeşit gübreye dönüşüyor ve ekim öncesi toprağa ekleniyor. Ayrıca Bibi’nin keçi çobanlarından alıp bahçenin bir köşesinde biriktirip beklettiği keçi gübresi yığını var. Bu da her ekim öncesinde kompostla beraber toprağa bir miktar karıştırılıyor. (Bu arada vadideki son keçi sürüsünün sahibi de keçilerini oğlunun düğününü yapabilmek için satmış..)
Bostan toprağı kompost ve gübre eklemeleri sayesinde zengin ama ekim yapmak için bu tek başına yeterli değil. Toprağı havalandırmak ve yağmurlardan sonraki sıkışmış halini biraz yumuşatmak gerek. Biz de işte tam bu noktada devreye girdik ve kol gücü isteyen bu işte Bibi’ye yardım ettik.

Reklamlar

One Response to “Bostanlar Bahar Ekimine Hazırlanıyor”

  1. nalan cantav Says:

    mesajı zevkle okurken keçilere çok üzüldüm. hem keçilere hem de sahibine. evlenmek yeni yuva kurmak, birlik olmak demek ama nedir bu düğün dernek için köylülerin tantanalı harcamaları anlamam mümkün değil.
    o kadar iyiler hoşlar ama bu konuda benim kafam hiç basmıyor hiç.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: