İstanbul Günleri: Bostan

Nisan 7, 2010

İstanbul’a gitmemizin bir sebebi var aslında; Maçka Parkı’nda bir bostan yapmak. Nasılını ve nedenini hemen anlatmaya başlayalım..
Bir süre önce Can Altay bize Maçka Dimitrei Candemir Parkı’nda gerçekleştirmeyi düşündüğü bir kentsel-kamusal sanat projesinden bahsetmişti. Proje, parkı bir kamusal ekoloji alanı olarak tanımlıyor ve üretken bir sosyal alan olarak kullanılabilirliğine dair öneri ve sorular üreten sanatçıları bir araya getiriyordu. Can bize uzun uzadıya projeyi anlattıktan sonra bu alanda bir kent bostanı yapmak ister misiniz diye sordu. Biz de sevinerek, heyecanla projeye dahil olduk. Projeyle ilgili bolca yazı, çizi ve konuşma aşamalarını geçirdikten sonra da bizzat yerini görmek için de kalktık İstanbul’a gittik Cuma günü.
Yukarıdaki fotoğraf işte o günden, Cuma öğleden sonra parkta, bize ayrılan bölümde, bostanı oluşturacak yükseltilmiş yatakların yerini belirlemeye çalışıyoruz.
Bostanı doğrudan çimle kaplı park toprağı üzerine yapmak yerine yerden 50 cm kadar yukarıda, yükseltilmiş yatakların içinde oluşturmaya karar vermiştik. Bunun bir sebebi sebzeleri biraz olsun park trafiğinden korumak ve bir yandan da sebzelerin içinde büyüyeceği toprak karışımını kendimiz oluşturmaktı. Eni 60 cm, boyu da 3 metre civarındaki bu sebze yataklarının çeperini oluşturacak ahşapları da kentsel atıklardan yapmaya karar verdik. Şehir içinde o kadar çok malzeme var ki sokaklara atılan, mesela bu yukarıdaki fotoğraf Galata civarında bir sokaktan, eski bir evin önünde duran, muhtemelen o evden çıkma eski masif parkeler. Yeni bir malzeme almak yerine olanları değerlendirmek, atıkları dönüştürmek özellikle şehirlerde hem gerekli hem de aslında çok kolay.

Atık demişken;  bir de kompost alanı yapacağız bostanla beraber. Parklarda kesilen çimler, kuru yapraklar, bilumum doğal malzeme plastik torbalara doldurulup çöpe gidiyor. Halbuki hepsi bir yerde biriktirilse şahane bir gübreye dönüşecek ve yeniden toprağa eklenebilir olucak. Yukarıdaki fotoğraf bizim bahçedeki 2. kompostumuzdan. İlk yaptığımız sırada çekmiştik, şimdi ağzına kadar dolu, alt katmanlar çoktan çürümeye başladı bile. Gördüğünüz gibi yapması, uygulaması gayet basit bir şey; içine biraz yeşillik, biraz kuruluk, biraz hava, biraz da su giriyor sonra da hepsi zengin bir toprağa dönüşüyor. Siz de bu toprağı alıp büyümekte olan bitkilere besin niyetine veriyorsunuz, çöp üretmek yerine doğanın döngüsünü anlayıp ona uyunca işler hep kolaylaşıyor.
Bostanda yetiştireceğimiz sebzelerin tohumlarını da özenle seçtik tabii. Bu konuyu ayrıca, daha detaylı bir şekilde bir sonraki yazıda yazalım en iyisi, şimdi geç oldu.. Takipte kalmaya devam..

Reklamlar

9 Responses to “İstanbul Günleri: Bostan”

 1. Güher Abacı Says:

  İnannamadımki bizim köpek dolu Macka Parkında boyle bir calısma, bir kac haftadır seyahatte oldugum icin fark etmemisim sanırım. Bu arada parkın adıda mı degisti?
  Ne olur daha detay bilgi ki mahalleli olarak sahip çıkalım.

 2. zehra Tanirli Says:

  butun nisantasi kopeklerini burada gezdiriyor, bostani korumak zor olacak gibi, tabii nisantasi trafiginin egzoz duamlari da cabasi.. yinede guzel bir dusunce ve caba, basarilar diliyorum, ornek olsun tum parklarimiza.

 3. surdurulebiliryasam Says:

  yaşasın şehir bostanları!

 4. Ebru Says:

  Bu çalışmaya dahil olmak; emek verici olmak isterim…

 5. Meyvelitepe Says:

  Ne güzel, sebze adaları artık parklara da yayılıyor böylece. Ağaçlar.net’de de pek çok arkadaş bu yıl bahçe, park neresini bulursa bir ada konduruyor artık :)

 6. damla Says:

  hadi bakalim, gelsin maydanozlar :)

 7. sineksekiz Says:

  Ebru Hanım, destek verebileceğiniz bir çok konu var. Bize info@sineksekiz.com adresinden ulaşıp, bir mail atarsanız iletişime geçebiliriz.
  Güher Hanım, parkta şu an itibariyle bostanları yapacağımız yerler belli ama görünürde birşey yok. Önümüzdeki haftadan itibaren yükseltilmiş yatakların yapımına başlayacağız. Ara ara parka uğrarsanız belki karşılaşabiliriz.

 8. refika Says:

  Bu arada compost yapımından bahsetmişsiniz, benim de istanbul park ve bahçeler ile bu konuda epeyi bir sene evvel bu şekilde olması için girişimlerim olmuştu. Kesilen tüm yeşillikler, budananlar ve çimenlerin gübreye dönüşmesi adına.
  Geçen aylarda durumu öğrenmek için tekrar park bahçeleri aradım. Bunu gerçekleştirmiş durumdalar. Yani tüm yeşil kesilmiş dal ve çimenlerden doğal güre elde ediyorlar. Ancak ilçe belediyelerinde belediye itilafındn kaynaklanan şişli belediyesinin atıklarılrını almama ihtimalleri var. MAçka parkı bilidğim kadarı ile büyükşehire bağlı yinede..

  Bu projenin belediye çapında yapılması epeyi sevindirici bir haber diye düşündüm paylaşmak istedim. –

 9. ebru Says:

  güzel bir haber


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: