Uçurtma Uçuran Çocukların Köyünden İstanbul’a Fideler

Nisan 15, 2010

Neresi mi? Bodrum’a gelmeden, Güvercinlik’e varmadan hemen önce, Mumcular sapağını dönünce, Karaova’ya bakan, Meyve Mirası Tezgahı‘nın çiftçilerinden Cevdet’in köyü. Bugün öğlen Gümüşlük sahilde, evden götürdüğümüz sepetle kahvaltı yaptıktan sonra yollara düştük ve Cevdet’i görmeye Kemer Köyü‘ne gittik.
Eve vardık, Cevdet tarladaymış, hanımı Fatma da ocak başında. Aynen oturduk, sacdan gelen mis gibi ekmek kokularını içimize çeke çeke sohbet ettik.
Bu arada evin verandasının, Fatma’nın tezgahı gibi olduğunu farkettik. Ocağın önüne oturuyor, bir yanında küçük küçük kırılmış odunları, önünde çeyizinden kalma hamur tahtası, oklavası, hemen yukarıda lavabosu, suyu… Onlarca böreği, bir sürü ekmeği bir çırpıda yaptı bitirdi, gözümüzün önünde.
Bahçeden körpe marulları aldık, böreklere katık ettik, yanına da Fatma’nın ineklerinden sağdığı sütün ayranı. Mmm, daha ötesi var mı!

Tam buğday ununa eklenen tabii ki yalnızca su ve ekşi maya. Fatma’dan ekşi mayasının tarifini aldık tabii ama sonra şunu sorduk:  Her ekmek için bir öncekinden kalan mayalanmış hamuru kullanıyorsunuz ama ya hiç mayalı hamur yoksa, ilk mayayı nasıl elde ediyorsunuz?  “Hıdırellez zamanı yani 6 Mayıs’ta, 7 farklı ağacın yaprağındaki çiyi bir kaba toplayıp una katıyoruz. İlk maya böyle oluyor” dedi Fatma.

Sonra fidelere bakmaya gittik. Hepsi Fatma ve Cevdet’in tohumluğundan çıkma, yerel tohumlardan büyümüş yüzlerce yüzlerce fideye baktık. Hepsi nasıl da sağlıklı!

Cevdet ve Fatma, İstanbul’daki kent bostanı projemize işte bu fidelerden bağışladılar! Bu pek kıymetli fideleri, yani bamyaları, marulları, dereotlarını, patlıcanları, biberleri ve domatesleri İstanbul’a getireceğiz. Hepsini kasalara, kasaları otobüsün bagajındaki en tehlikesiz noktaya koyup yarın akşam yola çıkıyoruz!

Reklamlar

One Response to “Uçurtma Uçuran Çocukların Köyünden İstanbul’a Fideler”

  1. ekmekcikiz Says:

    Yolunuz açık olsun!
    :))


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: