İstanbul Günlüğü-Sebze Yatakları

Nisan 17, 2010

Maçka Dimitrei Cantemir Parkı’ndaki Sinek Sekiz Kent Bostanı için oluşturmak istediğimiz sebze yataklarının yapımı için İstanbul’dayız dünden beri. Bugün sabahtan Beykoz’a gittik. Sebze yataklarının en üst katmanınıı oluşturacak kompostu, Beykoz’daki Öğümce Köyü’nde yaşayan Cumhur Denizkıran’dan aldık. Cumhur Bey otları, bitki ve orman artıklarını bir yerde biriktiriyor ve hepsi çürüdükten sonra oluşan zengin içerikli kompostu fidelerini yetiştirmekte kullanıyor. Bu harika bileşime ihtiyacı olanlara  www.toprakana.com.tr sitesi üzerinden gönderim de yapıyor. Cumhur Bey daha fazla değil daha sağlıklı tarım yapmanın mücadelesini veriyor, biz de kendine destek olmaktan mutluluk duyduk, kompostumuzu aldık ve Maçka Parkı’na geldik.
Kemerburgaz’dan getirdiğimiz bahçe toprağını, el arabasıyla onlarca tur yaparak sebze yataklarına taşıdık. Yaklaşık 60 cm eni, 3 metre boyu olan 3 ayrı yatağımız var. Bu yataklara “Kardeş Bitki” prensiplerini uyarak sebzelerimizi dikeceğiz. Kardeş Bitkiler de ne ola diyenler: http://www.kardesbitkiler.blogspot.com/
Sebze yatakları ile ilgili en detaylı bilgiler için ise tabii ki Meyveli Tepe’ye bakmanızı öneririz: http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/2009/05/sebze-adalari-1.html

İşte gördüğünüz gibi; kompost hepimizin avuçlarından geçip toprağa eklendi. Artık ekime hazırız. Bu arada hepiminizi yarın Maçka Dimitrei Cantemir Parkı’na bekleriz. Sabah 10:30’dan itibaren fidelerimizle parktayız, gelirseniz birlikte dikeriz : )

Reklamlar

2 Responses to “İstanbul Günlüğü-Sebze Yatakları”

  1. Zeynep Çavuşoğlu Says:

    Ellerinize sağlık :))

  2. yaşın Says:

    İremcim bu etkinlik nasıl bir şey.Ben bunu daha önce duymadım.Face de duyursan haberim olurdu.Lüytfen bilgilendirir misin?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: