Permakültür: 1. Gün

Haziran 13, 2010

Sabah saat 6:15’te İzmir Basmane tren istasyonundan Canlı Köyü’ne giden ilk trene atladık. 1 saat sonra Permakültür çalıştayının ilk eğitim gününü geçireceğimiz Cansu Çiftliğine varmıştık. Buram buram gübre kokusu bizi karşıladı, sonra sağlıklı ineklerin möölerini duyduk.
İlk ders gününü geçireceğimiz yere doğru yürürken, eskiden istasyon şefinin kaldığı eski ama zarif bir güzelliği olan taştan tek katlı bir binanın avlusuna çalıştayımızın Avustralyalı eğitmeni Max Lindeger ve eşi, EDE Eğitimlerinden, Güneşköy’den tanıdığımız Ali ve İnci Gökmen hocalar ve çalıştay yürütücülerimizden Deniz Dinçel’i gördük.(Deniz’i belki blogdaki yazılarımızdan hatırlayabilirsiniz; kendisi yayın listemizdeki en ilginç kitaplardan biri olan “Ekoköyler” in çevirisini üstlenmişti. Çeviri ve düzelti bitti bu arada, yaz bitmeden okuyabileceksiniz, söz!)
Derse başlamadan Cansu Çiftliği’nde harikulade bir kahvaltı yaptık. Sofrada leziz ve sağlıklı onca şeyin yanında bir de eğitmenimizin Avustralya’dan getirdiği bir kavanoz bal vardı;  yaşadıkları Crystal Waters Ekoköyü’nde üretmişler.
Gün boyunca Max şu üç konuya odaklandı diyebiliriz:
1. Mıntıka ve Bölge Planlaması
2. Arazinin doğal şartlarını gözlemleme
3. Etrafımızdaki bitkileri tanıma

Her gün zamanımız elverdiğince çalıştay günlüğü tutarak, olup bitenleri yazı ve görsellerle size aktarmaya çalışağız. Takipçimiz olun!

One Response to “Permakültür: 1. Gün”

  1. veysi Says:

    çok çok teşekkür


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: