İstanbul’dan Tarlasına Koşan Lokantacılar

Temmuz 14, 2010

İstanbul’da İstiklal’de açlık sinyali veren bir mideyle yürüyorsak eğer gideceğimiz yegane yerlerden biri 3. Mevki‘dir. 10 yıllardır aynı tatlı sevinçle, pıt pıt adımlayarak yolunu tutarız, kapısından girip 3 masasından birine oturuveririz. O kadar yıldır mekanda sadece 2 şey değişti: 1. küçücuk tabelası -yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz-, 2. sokağa bakan camlardaki el işlemesi perdeleri.

Geçen gün, İstanbul’daki 4 günümüzden birinde, İstiklal’de yürürken 3. Mevki’nin yemeğini yiyelim dedik. Karnımızı doyuramadık ama yaz tatili kepenginin arkasında şu yazıyı gülümseyerek okuduk:
“Cumhuriyet Köyü’nde kiraladığımız tarlamızda ekip biçmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz sene bolluk yılıydı, bu seneyi göreceğiz. Yaptığımız herşey bize keyif verdi, bu da bizi tarlamıza daha bir bağladı. Temmuz’un 3’ünden Ağustos’un 3. haftasına kadar kapalıyız. Bu süre boyunca tarlada olacağız. Cumhuriyet Köyü yakınlarına yolu düşenler için adresimizi ve telefonumuızu veriyoruz…”

Sevmemek elde mi? Onca yıldır içenliklerini kaybetmeden, büyümek için bozulmadan, küçük kalmanın önemini bilerek, 4 masası, 1 yemek asansörüyle,  garsonsuz, süssüz, menüsüz 3. Mevki. Bir de tarla ekmeye başlamışlar neşeyle. Daha ne olsun! Bu küçük lokanta Slow Food’un bu memleketteki en tatlı temsilcilerindendir bizce.

4 Responses to “İstanbul’dan Tarlasına Koşan Lokantacılar”

 1. Yıldız Says:

  bu yazıyı okuduğumda bir gülümseme beni de sarmıştı, en çok da tarlalarında çalışmak için davetli kabul ettiklerini içtenlikle paylaşıyor olmalarından sanırım.

 2. damla Says:

  ne hos tabela! ve ne hos isim.
  3. mevki’nin ismi, tam da bugun rahatsizligini duydugum “alt sinif” asagilamasini nasil asariz, tatli bir sekilde onu hissettirdi -kavramlari tepetaklak ederek…

 3. beste Says:

  yuzume kocaman bir gulumseme yerlesti ne guzel insanlar var:)

 4. Melda Ilgaz Tultak Says:

  3.mevkii yi çok severdim,orada çslışsn bir jspon arkadaşım vardı ,seneler önce onun sayesinde tanımış oldum mekanı.Geçen zaman içinde unutmadım ama fırsatda yaratmadım ,tatillerinden sonra gideceğim lezzetli yemeklerinden yemek için…
  Hatırlatttığınız için teekkürler:))


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: