Düğün Sofrası için Hazırlıklar-1

Temmuz 24, 2010

Her Cuma Bodrum’da pazar alışverişi günüdür. Dün de sepetlerimizi, keten çantalarımızı alıp pazara gittik. Çıkarken bizim pisiler klasik öğle uykularına dalmak üzerelerdi. Oh ne ala değil mi?

Çok derece sıcakta, sera gazına katkıda bulunmayan klimasız arabayla Bodrum otogarının üzerindeki yarı açık pazar alanına vardık. Meyve sebze pazarlarının kendine has bir kokusu vardır ya, işte onunla çevrelendiğinizde tüm gün midenize hiçbirşey girmeden de dolaşsanız en lezzetli yemekleri yemiş kadar olursunuz. Biz de işte böyle bir mutluluk ve huşu içinde tezgahlar arasında dolaştıktan sonra müdavi olduğumuz noktaya vardık; Meyve Mirası tezgahı.

Cevdet Türk, tarlasında yerli tohumlarla kimyasal girdi kullanmadan tarım yapmaya devam eden kıymetli ciftçilerimizden biri. Cevdet abi’den bu hafta özel bir dileğimiz var: 31 Temmuz’daki düğünümüz için hanımı Fatma abla’nın yaptığı inanılmaz lezzetli tam buğday ekmeği ve saçta pişmiş otlu böreklerden istiyoruz. Cevdet Abi de seve seve bu işi üstleniyor; haftaya cumartesi günü sabahtan köyde ekmek ve börek yapımına başlanması konusunda anlaşıyoruz. Öğleden sonra 3’te köyden Bodrum merkeze  doğru inen dolmuşa kumaşa sarılmış lezzet pakedimiz teslim edilecek. Bizden biri de 1 saat sonra otogardan teslim alacak. Düğün sofrasının ilk bileşeni böylece halloldu.

Pazardan haftalık taze yemek alışverişimizi yapıp çıkıyorduk ki,  tek gözü görmeyen, şık bir hasır şapka giymiş yaşlıca bir amca ve yere serdiği örtüsünün üzerindeki tahta işleri dikkatimizi çekti. Elleriyle yaptığı onca emek, sevgi, özen, incelik gerektiren işleri biraz seyrettikten sonra düğünde yemeklerin açık büfe olarak sunulacağı masadaki mezeler için ne kadar şahane olacaklarını farkettik! Ve ağaçtan elde oyulmuş, amcamızın tanesini 2 liraya sattığı bu muhteşem çatal ve kaşıkları mutlulukla  çantamıza attık.

Düğün soframızla -ve diğer detaylarla- ilgili maceralarımızı zamanımız oldukça paylaşacağız ama bu koşturmaca içinde yetişemezsek hoşgörün olmaz mı?

2 Responses to “Düğün Sofrası için Hazırlıklar-1”

  1. damla Says:

    kalbim sizlerle. Kaşıklara kadar herşey gönlünüzce olsun. Cok cok eglenin :))

  2. yaşın Says:

    Ne şahane bir consept hazırlamışsınız.Bütün kalabalık gerektiren okazyonlarını mail yolu ile duyurmak yanlısı beni nasıl sarmaladı bu duyurunuz anlatamam.Kimsenin kimseyle ilgilenmediği bu yitirilmişlikler dünyasında düğününüze katılacak onca insan en çok bu duyarsızlığa yanıt vermiş olacaklar.Sizi ve tüm katılanları şimdiden kutluyor,mutluluklar diliyorum.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: