Erasmo ve Kitap Kapakları

Eylül 4, 2010

Bu mutluluk yumağındaki gözlüklü Erasmo. Oldukça komik, genelde pek neşeli, ortalamanın çok üstünde yetenekli ve ayrıca da şahane bir arkadaştır ve şu sıra onca işinin arasından, hem de uzaktan; İtalya’dan bize kitap kapağı yardımı yapıyor. Erasmo ve Ceren’i onca yıldan sonra bu yaz, düğünde görmüştük, meğer hasretlerin büyüğü farkettirmeden birikmiş…  Cırcır böceklerinin arka fon yaptığı bir akşam yemeği sonrası kapak meselesini masaya yatırmıştık. Sonra Erasmo İtalya’ya döndü. Ve bir hafta sonu eposta kutumuzda kapak seçenekleri önerilerini içeren 2 farklı format bulduk. Hep bir ağızdan taa oralara ulaştıralım sesimizi diye bağırdık ‘Büyüksün Eraasmoo!’ (işlerinin olduğu şu web sitelerine bakmadan geçmeyin: www.fontofinspiration.com ve  www.hellotype.it)

Birkaç gündür yani İstanbul’a geldiğimizden beri Üsküdar’da bir evde; 3 çevirmen 1 yayın yönetmeninden mukabil bir grup olarak tam konsantre çalışıyoruz. Dün Erasmo’dan gelen iki farklı format üzerinden giderek hazırlanmış onlarca seçeneği jüri karşısına çıkardık. Yukarıdaki fotoğrafın da gösterdiği gibi elimizde oldukça farklı tipolojiler vardı; arka fonda fotoğraf ya da desen ya da düz renk olanlar, başlığın küçük ya da büyük yazıldığı örnekler, Sinek Sekiz yazısının üstte ya da altta olduğu varyasyonlar… Hepsinin içind en sade ve net konuşanı seçtik, işte o, ortaki. Birkaz düzeltmeye ihtiyacı var ama ‘sürdürülebilir yaşam’ kitaplarımızın grafik düzenlemesinin nasıl olacağı aşağı yukarı belli oldu. Pek pek yakında herşeyiyle bitmiş kapağı sizinle paylaşacağız. Çok heyecanlı doğrusu!
Tam şu anda üzerinde çalıştığımız şey ise ilk basılacak kitabımız olan Ekoloji’nin en arkasındaki dizin kısmı. Dizinde listelenen kelimelerin basıma hazır, dizgisi bitmiş olan kitabın hangi sayfasında yer aldığını bulup sayfa numarasını dizine eklemek gerekiyor. Kitabın çevirmeni Ege masa başında çalışıyor. Dışarıdan şehir sesi geliyor…

6 Responses to “Erasmo ve Kitap Kapakları”

 1. nihal Says:

  stajyer lazımsa maltepe’den el uzatmaya hazırım. bir e-mail+bir iett otobüsü uzaktayım :)

 2. betül Says:

  mizanpajı hangi programda yapıyorsunuz bilmiyorum ama bu işler için yaygın olarak kullanılan quark programının index için otomatik menü seçeneği var. kitabı bir bütün olarak görüp verilen kelimeleri kendi tarayarak sayfa numaralarını çıkarıyor ve otomatik olarak index oluşturuyor. bu konuda mizanpajı yapan arkadaşla görüşmeniz size yardımcı olabilir.

 3. sineksekiz Says:

  Dizgi için Adobe Indesign kullanıyoruz, Quark’tan daha avantajlı birçok anlamda; Photoshop gibi Adobe programlarıyla uyumlu çalışabiliyor.
  Index meselesinde ise bu kitaba özel bir durum var; kitap aslında bir çeşit sözlük olduğu için kendi içinde bir sistem içeriyor, index’i de buna uygun hazırlanmış.. Biraz daha zaman alıyor ama olsun… Bugün itibariyle bitireceğiz gibi gözüküyor neyse ki.
  Önerileriniz için yine de çok teşekkür ederiz : )

 4. sineksekiz Says:

  sevgili Nihal, yardım etmek istersen bizde iş çok..
  Hatta şöyle Bodrum ağzıyla söyleyelim: hep çalışıpduru : )
  Bayram da dahil bir 2-3 hafta daha İstanbul’da olacağız. Çevirilmiş metinlerin son okumalarında yardım etmek ister misin mesela?

 5. nihal Says:

  tabii ki her an yardıma hazırım. e-mailimi biliyorsunuz zaten. görüşmek üzere :)

 6. Margot Says:

  Severek takip ediyoruz, heyecanla kitapları bekliyoruz :)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: