İstanbul’da Sebze Pazarı

Eylül 11, 2010

Haftada bir gün, elimizde sepetler ve keten çantalar, o hafta boyu yiyeceğimiz besinleri almaya pazar alışverişine gitmeye alışığız. Alışkanlıktan öte bir ritüel bu aslında. Tanıdığımız çiftçi köylüleri görmek, bir kaç küçük ama iç ısıtan selam alıp vermek, tezgahta duran yerli üretim sebze ve meyveye bakarak yaklaşan mevsim üzerine düşünmek, o hafta ocakta pişecek yemeğe karar vermek, mutluluk ve bereketle eve dönmek…
Kitaplar için İstanbul’dayız ya bir haftadır, iple çektik pazara gitmeyi. Ve bugün Cana’yla beraber motoro binip karşıya geçtik; Şişli’deki Ekolojik Pazar’a gittik. Pazar tezgahlarının çoğunluğu bayramda dolayısıyla boştu ama yine de 4 kişiye bir hafta yetecek besini aldık.
Pazardaki fiyatlar bize biraz pahalı geldi. Sertifikalı organik ürünler ve onların nakliye masraflarının bu farkı yarattığını ve bulunduğumuz yerin bir ‘şehir’ olduğunu biliyoruz tabi ve bu pazarın ne kadar büyük bir nimet ve İstanbul halkına büyük emeklerle verilmiş bir hediye olduğunu da. Köyde olmanın kıymetini anladık demek daha doğru belki de..
Aslında herşeyin, başta insanların sonra onların yarattığı sistemlerin, mesela şehirlerin kendine yetebilir olması gerek. İstanbul’un civarı bunca talan edilmese belki yakınlarda organik üretim yapılabilecek yerler kalır, Türkiye’nin öbür ucundan sebze taşımanın getirdiği zorluklar biraz olsun hafifler.
Bunları konuşa konuşa dönüş yoluna düştük, elimizde ağırlaşmış çantalar, sepetler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: