İlk Kitabımızın Kapağını Nasıl Yaptık-1

Eylül 26, 2010

Kitap kapakları üzerine o kadar çok vakit harcadık, o kadar fazla deneme yaptık ki şu anda bunun bir sonuca ulaşması ve günlüğümüze  bu yazıyı yazıyor olmamız inanılmaz geliyor!
Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar, Erasmo’nun desteğiyle ortaya çıkan kitap formatından sonra yaptığımız denemeler. Sevdiğimiz bir ilüstratör vardı, takma adı gollybard; Amerikalı bir hatun, suluboyayla inanılmaz incelikle doğa resimlemeleri yapıyor. Onun çizimlerini kullanmak istemiştik en başta. Kullandığı renkler, naif ama bir yandan da net oluşu hoşumuza gitmişti. Neyse gollybard’a bir mail yazdık ve yaptıklarını beğendiğimizi, küçük bir yayınevi olduğumuzu, yeni çıkacak kitaplarımız için kapakta onun çizimlerini kullanmak istediğimizi söyledik ve ne düşündüğünü sorduk. Garip bir şekilde istemedi, sanat işlerinin ticari bir işte kullanılması için bir telif anlaşması yapılması gerektiğini ve bunun avukatı aracılığıyla halledildiğini ama bu süreç için hiç vakti olmadığını söyledi. Hatunun Amerikalı olduğunu düşününce durumu anladık, bürokratik işlerin her alanda belirleyici olduğu, telif meselerinin çetrefilli, uzun maddeli sözleşmelerin bol olduğu bir ülke sonuçta. Birkaç mail daha atarak durumu izah etmeye, bir orta yol bulmaya çalıştık ama olmadı..
Neyse dedik, sağlık olsun.. Oturduk masa başına, aldık fırçayı kalemi elimize biz yapmaya başladık.
Önce beğendiğimiz ilüstrasyonlar üzerinden gittik. Ama bu da olmadı. Olmamasının sebebi de çok basit aslında; insan fırçayı eline aldığında onun içindeki sesle beraber hareket etmesine izin vermediğinde ortaya çıkan şey ruhsuz oluyor.. O yüzden tastamam kağıda, kaleme ve kitabın içinde anlatılana yoğunlaşarak, hepsinin birlikte hareket ederek ortaya birşey çıkmasına izin verelim dedik.
Hikayenin geri kalanını bir sonraki yazıda anlatacağız, bölüm-2’den devam..

One Response to “İlk Kitabımızın Kapağını Nasıl Yaptık-1”

  1. kucukevim Says:

    Gollybard’la tanıştırdığınız için teşekkürler..
    Kendisine de özel bir teşekkür de çizimini size vermediği için olmalı.. Sonuçta, İrem çizmek zorunda kalmış ve ne gizel olmuş. Aslında buymuş kapaklar, Gollybard da bunu biliyormuş sanki. Bilgi


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: