Orhan Pamuk’tan Kitap Kapakları Üzerine

Eylül 28, 2010

İstanbul’da bir yerden bir yere giderken, alışık olmadığımız karmaşanın gürültüsünü, bizi içine çekerek unutturan kitaplar oldu hep yanımızda. Bunların en biriciği Orhan Pamuk’un yeni kitabı Manzaradan Parçalar; Hayat, Sokaklar, Edebiyat. Orhan Pamuk’u severiz, kış günü tarçınlı ılık süt gibi, okuması her zaman iyi gelir bizde. Yeni kitabının 216. sayfasında başlayan yazıyı ise bu 2 haftalık süreç içinde birçok kez döne döne okuduk, adı; Kitap Kapakları Üzerine. Şöyle yazmış Orhan Pamuk:
– Yazmakta olduğu kitabın kapağının hayallerini kurmayan romancı duygusal eğitimini tamamlamış, olgunlaşmış ama kendini yazar yapan saflığı da kaybetmiş demektir.

– Bütün büyük okuma tecrübeleri ve zevkleri, daha sonra hatıralarımızda o kitapların kapaklarıyla karışır.

– Kitapları kapaklarına bakarak alan okurlara ve bu okurlar için yazılmış kitapları küçümsemeyen eleştirmenlere daha çok ihtiyacımız var.

– Roman kapaklarında kahramanların yüzlerini ayrıntılı bir şekilde göstermek, okurun ve yazarın hayal gücüne yapılmış kabul edilemez bir saldırıdır.

– Okuduğumuz bir kitabın yıllar sonra karşılaştığımız kapağı, bize kitaptaki dünyayı ve hayatımızın geçmiş bir döneminde bir köşede otururken bu dünyaya girdiğimizi bize hemen hatırlatan bir ambleme dönüşür.

– Kitap kapakları kitaptaki dünya ile bizim yaşamakta olduğumuz sıradan dünya arasında bir geçiş işlevi görürler.

– Bir kitapçı dükkanını canlı, zengin ve çekici yapan şey, kitapların değil kapakların çeşitliliğidir.

-Kitap adları kafamızda tıpkı insan adları gibidir: Bir kitabı milyonlarca benzeri içinden ayırmaya yararlar. Kitap kapakları ise insan yüzlerine benzer: Ya yaşadığımız bir mutluluğu bize bütün gücüyle hatırlatır ya da hiç bilmediğimiz mutlu bir alemi vaat ederler. Bu yüzden kitap kapaklarına insan yüzlerine bakar gibi tutkuyla bakarız.

One Response to “Orhan Pamuk’tan Kitap Kapakları Üzerine”

  1. beste Says:

    orhan pamuk’u cok sevenlerdenim. Yeni kitabini sayenizde ogrendim. Kitap kapaklari kalabaliklarda aradigimiz dostumuzu sip diye bulmaya yarar:)


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: