İstanbul’da Yemek Yemekten en Çok Mutlu Olduğumuz Lokanta: ‘3.MEVKİ’

Eylül 30, 2010

Liseli tıfıl halimizle, kuruşehirden İstanbul’a sevdiğimiz musikileri canlı dinlemek için kaçtığımız zamanlar. İşte o zamanlarda, bir arkadaşımız (Pelin) alıp götürmüştü bizi o küçücük lokantacığa. Ortak tarihimiz bunca eskidir anlayacağınız…
İstiklal’de Tünel istikametine doğru yürürken sağdaki Ağa Camii’nden aşağı doğru inen sokağa girersiniz, ilk sağa dönersiniz. Birkaç on adım sonra solunuzda kalır. Tabelasından, yemeklerine, masalarından, işletme biçimine herşeyiyle mütevazilikle karışmış bir samimiyetle sarmalandığı için ilk bakışta pek dikkatinizi çekmeyebilir. Yukarıdaki fotoğrafa bakın mesela; ben burdayım diye bağıran, reklamcı işi, plastik devi tabelalara hiç benzemeyen, el boyaması minicik bir tabela asılıdır sokağa bakan camda. Sokakla lokantayı ayıran ahşap doğramalı camlı kısımda ise yarıya kadar keten perdeler vardır; çiçekli, kanaviçe işi.
Birkaç merdivenle sokaktan ayrılıp dükkana girersiniz, içeride 4 adet masa vardır. Bu masaların tipi, mevcudiyeti ve yeri 15 senedir hiç değişmedi. Eğer boşsa herhangi birine oturursunuz ama dolu olmaları muhtemeldir o zaman yine de oturursunuz zira 3.mevki müşterileri birbirlerini kollar, yeni gelene yer açmasını severler.
Yemek siparişi vermek için önce yerinizden kalkıp, çatal-kaşıkların, ekmeğin, bardakların olduğu küçük servis kısmına gidersiniz, masanızı donatırsınız. Sonra elle yazılmış bir sayfadan mukabil günün menüsüne bakarsınız. Servis gereçlerinin olduğu yerde artık kağıtların durduğu bir küçük sepet ve kalemler vardır, kalkıp onlardan da birer tane alıp menüden seçtiklerinizi yazarsınız. Menüdeki yemekler günden güne değişir, fiyatlar her zaman çok makuldür, lezzet ise sizi hiç hayal kırılığına uğratmaz. Siparişlerinizi vermek için ise aşağı kattaki mutfağa gitmeniz gerekir; 3. Mevki’de garson yoktur. Merdivenleri zıp zıp inerken aşağıdan gelen yemek kokuları giderek artar, kendi garsonluğunuzu yaptığınız için şanslı hissedersiniz. Sonra mutfaktaki ahaliyle merhabalaşıp elinizdeki sipariş kağıdını uzatırsınız ve aynı yoldan bu sefer yukarı doğru masanıza çıkarsınız.

Yemekler aşağıdan yukarı bir yemek asansörü ile çıkar (bkz. yukarıdaki fotoğraf). Masanıza servisinizi kendiniz yaparsınız. Tabaklar boşalınca da asansöre geri götürürsünüz.
Asansörün hemen yanındaki ve tepesindeki raflarda 3.Mevki‘cilerin yaptığı turşular, salçalar, reçeller durur. Bakın bu en mühimi; lokantanın sahiplerinin Polonezköy’de 2 dönümlük bir tarlası var, ekip biçiyorlar ve yemeklerde kullandıkları bilumum bitkiyi, sebzeyi kendileri yetiştiriyorlar. Bu kavanozdakilerden de oradan gelme.
Elbette İstanbul’da yemeklerine bayıldığımız (mesela Kadıköy’deki Çiya) ya da menüsünü ve işletmesini beğendiğimiz (Cihangir’deki Kahve6) yerler var. Ama herşeyi bir bütün olarak ele aldığımızda 3.MEVKİ, olanca mütevaziliğine rağmen en üst sıraya yerleşiyor. Sebeplerimizi şöyle toparlayalım:
– 3.Mevki’de gereksiz, fazladan hiçbir şeye prim verilmiyor.
Göz boyamacı bir tüketim anlayışı yerine samimi, ekonomik olarak herkese hitap eden, geri dönüştürmeci, kendi kendine yeten bir yer yaratma tavrı tercih ediliyor.
– Dükkandaki el işi detaylar; perdeler, tabela, duvardaki tarla, hayvanlar, hasat fotoğraflarının kolajından oluşan pano.
– Müşterilerin masa kurma, sipariş verme, boş tabakları kaldırma işlerine dahil olmaları yemek yapma ve yemenin özündeki paylaşma ve birliktelik hissini yaşatıyor.
– Pişirilen yemeklerin, o yemeği yapan tarafından yetiştiriliyor olması ise yediğiniz şeye güvenmenizi sağlıyor. Ayrıca bu durum fiyatların makul olmasının ardındaki en önemli sebep.
– Onca yıla rağmen büyümek, yeni sandalyeler almak, süse püse kaçmak yerine küçük kalmayı, olduğu gibi olmayı tercih etmeleri saygı değer. Geçen yıllarda değişen tek şey, dükkaba yaptıkları en önemli yatırım Polonezköy’de bir tarla bulup, ekip biçmeye başlamak oldu.

5 Responses to “İstanbul’da Yemek Yemekten en Çok Mutlu Olduğumuz Lokanta: ‘3.MEVKİ’”

 1. aerial Says:

  KATILIYORUM :)))

 2. peacefulmarvin Says:

  3. Mevki gönlümüzün birincisi her daim. Ne güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.


 3. hello that right man that is right ı agree have a nice day by uçak oyunları

  hi my brothers real love is not sretresing it is so good man ıf you live like a real man by dailymotion videoları

  hi man ı dont thınk so your ideas have a nice day by trt1 sınıf 2010 dizisi full izle

  hello man that’s right ı agree 3d araba oyunları

 4. yaşın Says:

  Tanıtımınız için teşekkürler.Ne kadar değerli bir bilgi paylaştığınız.Siz Bodrum’dan gelip buradan bahsetmeseniz biz İstanbul’lular 50 yıl da İstanbul’da yaşasak haberimiz olmayacak şık bir yeri tanıttığınız için teşekkürler.

  Fsd olarak bir masa buluşması yapabiliriz orada örneğin.

  Teşekkürler,sevgiler,

 5. Nuray Says:

  Hasat zamanı çalışmaya gittini ama keşke bi iletişim numarası yada adres bırakaydınız bende gelecektim :(


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: