Matbaada Mutlu Sona Doğru

Ekim 5, 2010

Dün baskıdaki işlerimizi görmek için matbaaya gittik. Trafikte geçirdiğimiz saatleri saymazsak şahane bir gündü. Topkapı’daki dev Matbaacılar Sitesi’nin 6. katına çıktık. Birkaç koridor dolanıp Sena Ofset’in matbaa kapısına gelince bir baktık bizim kitabın sayfalarıhemen önümüzde duruyor! Baskı bitmiş, tabakalar üstüste konmuş bile. Diğer işleri kontrol etmek üzere içeri girdik,Süreyya Bey’i bulduk. Kapak baskılarına baktık beraberce dikkatlice.

 

Kapak baskısının nasıl olacağını özellikle merak ediyorduk. Kapakta, baskı açısından biraz risk taşımasına ve çoğunlukla tercih edilen Amerikan Bristol tipi kartonlara göre daha pahalı olmasına rağmen ekolojik bir karton seçmiştik. Şöyle ki: bizim kartonun hammaddesini, tüketici artıkları oluşturuyor yani çöpe atılan kağıtlar toplanıp yeniden kullanılabilir bir kartona dönüştürülüyor. Bu sayede hem yeni ağaç kesilmemiş hem de artıklar değerlendirilmiş oluyor. Bu yüzden ekolojik bir tercih. Fakat işin bir de baskı kısmı var. Neyse ki kartonumuz baskıda da bizi yarı yolda bırakmadı. Renkler tok ve doğal.

Bu yukarıda gördükleriniz ise gofre kalıpları. Kapaktaki çizimin karton yüzeyde kabarık bir yüzey olarak hissedilmesini istedidiğimiz için bu kalıplar hazırlandı.


 
3’ten geriye saymaya başladık; Perşembe günü kitap dolu paketlerimizi alıyoruz. Sayfalar ve kapağın baskısı haricinde bir de birleştirme işi var. Kitabımızın uzun yıllar boyunca, açıla kapana, cepte çantada okunmasını istediğimiz için iplik dikişi tercih ettik. Sayfalar forma haline getirildikten sonra iplikle dikilmesi tutkallı birleştirme yöntemine göre daha uzun sürüyor. Perşembeye kadar beklememiz bu yüzden.

Ama son kertede bunca emek verdiğimiz bir işin, bütün detaylarıyla düzgün ve özenli bir şekilde sonuçlanıyor oluşuna çok seviniyoruz doğrusu.

5 Responses to “Matbaada Mutlu Sona Doğru”

 1. aerial Says:

  almak için sabırsızlanıyorum. elinize sağlık. sayfaların kokusunu burnumda duydum.

 2. aslı Says:

  sabırsızlıkla bekleniyor haberiniz ola
  sevgiler

 3. surdurulebiliryasam Says:

  harika harika!!!

 4. fatoş Says:

  şahane!!

  irem, mimarlar odası’nın yaklaşık bir yıldır karaköy’deki binasında bir kitabevi var. satış için oraya da bir miktar verebilirsiniz belki?
  sevgiler,
  fatoş.

 5. Berceste Says:

  Kendim hazırlamış kadar sevindim! Emeğinize değmesi dileğiyle.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: