Kuzguncuk Bostanı Beton Olmasın

Aralık 10, 2010

Sabah fırtınaya uyandık. Meteoroloji insanları diyordu da aklımız almıyordu; elektrik yüklü kümülüsler gerçekten geldi, şimdi de üzerimizde fırtınalar esiyor, yağmurlar yağıyor. Ama yazının konusu bu değil..
Bugün sabah bir arkadaşımızın gönderdiği linki görünce size de duyuralım istedik. İstanbul’un güzel semti Kuzguncuk‘ta bir bostan vardır. Şehrin nadidelerinden.. Burayı yapılaşmaya açmaya uğraşanlar harekete geçmiş, mahalleli tabii ki istemiyor, destek ve dayanışma bekliyor. Biz yaşadığımız yerin nasıl bir anda beton yığınına dönüştüğüne şahit olduğumuz için durumun vehametini ve Kuzguncukluların endişesini hissettik ve bu konu hakkında yazalım dedik.
Daha önceki yazıları okuyanlar biliyor; Bodrum’daki evimizin yanındaki mandalina bahçesi çok kısa bir sürede 3 dönümlük, nefes almayan, ot bitmeyen, kuşların konacak dal bulamadığı için uğramayı kestiği bir beton yüzeye dönüşmüştü. Biz mal sahibi olmadığımız için elimizden geldiğince karşı çıkmıştık ama arazi sahibi olan köylülerin çok azı bu durumdan rahatsız olduğu için inşaat rahatça ilerlemişti. Köylülerin çoğunun bahçeyi satın alıp otogara dönüştüren firmanın (Nilüfer Turizm oluyor kendileri) adamlarının peşinde ciğer bekleyen kediler gibi dolaşmasını şaşkınlıkla izlemiş, inşaatın bizim onca emekle oluşturduğumuz bostanımıza sulanmasına inanılmaz öfkelenmiştik. İnanılmaz ama adamlar öylesine yokedici bir enerjyle doluydu ki, bizim bostanda büyüyüp, iki arazi arasındaki duvara tırmanarak onların arazisine geçen kabaklarımızı bile ‘sınırı ihlal ettikleri’ için kimseye sormadan söküp atmışlardı. Kabak bu, elbette büyür, uzar gider, zarar vermez ki sadece besler. Ama para ve güçten başkasını tanımayanlar için kabakmış, bostanmış, emekmiş, canlıymış… hiç önemi yok.
Böyle olduğunu görmek insanın hayata dair umudunu zedeliyor. Ama biliyoruz ki yaşamı savunmak gerek; her zaman her yerde. O yüzden Kuzguncuk’taki bostanı korumak gerektiğini, bunun da ancak birçok kişi bir araya gelinerek mümkün olacağını düşünüyoruz. Bodrum’da, bizim olduğumuz narenciye bahçeleri diyarında, köylülerin çoğu topraklarını, ağaçlarını savunmayı seçmedi, birleşip karşı çıkmadı. Kuzguncuklular ise durumun farkında ve desteğe ihtiyaçları var; aşağıdaki linke tıklayıp imzanızı verin.
http://kahramanbostan.org/imza.asp

5 Responses to “Kuzguncuk Bostanı Beton Olmasın”

 1. beste Says:

  nasil bir dusmanliksa kabak dallarini sokmek insan anlayamiyor

 2. Ebruli Kedi Says:

  Kaleminize sağlık. Destek için teşekkürler.

 3. Nevin Says:

  sağolun varolun.. çok teşekkürler..


 4. Öncelikle İstanbul’ a hoşgeldiniz. Çok sevindim aynı şehirde olmamıza. Bu hırslı insanları anlayamıyorum ben. Güzeli, insana yakışanı, yararlı olanı yok etmekte üstlerine yok.Büyükada yı çok severim. Aşk derecesinde öyle böyle değil. Çok iyi bir tercih olmuş bence. Desenize artık tanışıp ziyaretinize gelebiliriz :)

  (Maviye Yolculuk’tan Hande)

 5. fatoş şahin Says:

  Bodrumda ki evinizin önünden geçerken gıptayla bakıyordum mavi boyalı taş eve .Şimdi ise başımı çevirip geçiyorum görmek istemiyorum o betonu o çirkinliği ne gerek vardı da o güzelim bahçeyi 3-5 kuruşa sattınız.Betonun esiri oldunuz.Şunu da söylemeden geçemeyeceğim buradaki insanlar böyle topraklarını satmaya devam ederlerse 10-15 yıl sonra kendi topraklarında kurulan sitelerin bekçileri olurlar.Sebzeyi meyveyi de market raflarında görürler.Şimdi buralar çook güzel her yer çiçek otlar da çıktı .Sizede yeni yerinizde mutluluklar ..
  Fatoş Şahin


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: